ERDOĞAN KONUŞTU: TERÖRİST KÖPEKLER SOKAKLARDA HÜKÜM SÜRMEYE DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan dönüşü uçakta gazetecilerin suallerini cevapladı.

Sokakaları teslim almış köpek terörü ile ilgili de konuşan Erdoğan, tek çözüm olan itlafı ağzına almadan, meselenin mevcut kanunlar ve belediyelerin alması gereken tedbirler çerçevesinde çözüleceğini iddia ederek, “gelişmiş ülkeler, Avrupa’da bu sorun nasıl çözüme kavuştrululduysa biz de aynı uygulamaları hayata geçireceğiz” beyanıyla, AKP iktidarının orijinal bir fikriyatının olmadığını ortaya koymuş oldu.

Ülkemizde senede hayvanlarla 250 bin tehlikeli temas vakası yaşanırken, 200 bin kişye de tedavi uygulanmak zorunda kalınıyor.

Bunlar Avrupa gibi olacağız sevdasıyla yaptık yapıyoruz derken biizm çocuklarımız köpekler tarafındna parçalanmaya, kuduz olmaya devam edecek.

Adalet eşyayı yerine koymaktır. Durumun vehameti ortadayken, Avrupa gibi olacağız deiyerek, insanları ikinci plana atarak, köpekleri öncelemek adalete uygun değildir.

Erdoğan’ın konu ile ilgili açıklaması aşağıda:

Başıboş, sahipsiz köpeklerle mücadele konusunda yasal düzenleme mevcut. Gerek ilgili bakanlık gerekse belediyeler sahipsiz, başıboş köpekleri barınaklara topluyor, ama toplamak işi bitirmiyor. Bunları barınaklar çerçevesi içerisinde bir yerlerde toparlamak lazım. Örneğin Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul’da Beykoz Belediyesi’nin barınakları var. Belediyelerimizde bu konuya hassasiyet gösteriyoruz ve yasal düzenlemeyle de bu işi kontrol altına almanın gayreti içerisindeyiz. Ben mesela Beykoz Belediye’mizin çalışmasını takdir ettim. Tabii bunlar için çok çok büyük alanlar gerekiyor ve bu büyük alanlarda da bunların teşhis, tedavi hatta gerekirse ameliyatlarına varıncaya kadar bunları yapmaları şart. Beykoz bunu yapıyor, gördüm. Aynı şekilde Konya bunu yapıyor. Bundan sonraki süreçte de bunu bizler yapmaya kararlıyız ve bu kararlılığımız devam edecek.

Gelişmiş ülkelerde, Avrupa’da bu sorun nasıl çözüme kavuşturulduysa bizde aynı uygulamaları hayata geçireceğiz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatlar verilmişti. Sokaklarımızı çocuklarımız, insanımız için güvenli hale getirmek görevimiz. İlgili bakanlıklarımız çalışmalarını yapıyor. Başıboş köpeklerle ilgili hangi kurumun yetkili ve görevli olduğu kanunlarımızda belli. Belediyeler, sokaklarda yaşayan hayvanları barınaklara almalı. Bu konunun takipçisiyim. Çocuklarımız, insanlarımız için güvenli şehirler, sokaklar için ne gerekiyorsa yaptık, yapacağız.

Fakat ne yaparsanız yapın bu iş bir defa vatandaşın kendi köpeğine sahip olmasını gerektiriyor. Eğer sahip olmazsa, o bir gün gelir kendi evindeki çocuğuna da aynı darbeyi vurur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: