AKP’DEN UTANÇ VESİKASI AÇIKLAMA

Suriye’de son günlerde PYD ile Arap aşiretleri arasında yaşanan çatışmalar, bölgedeki etnikçi Kürtçü yapılanmayı temizlemek için oldukça cazip bir fırsat oluşturmasına mukabil, günlerdir susan ve ne yapacağı, ne söyleyeceği aslında az çok tahmin edilse de yine de merak konusu olan AKP rejimi en sonunda açıklama yaparak, ne kadar korkak, aciz, basiretsiz olduğunu açığa vururken, diğer yandan da terörist PYD’ye adeta, “merak etmeyin, bizden bir halt olmaz, size zararımız dokunmaz!” mesajı vermiş oldu.

AKP, esasında Amerika’ya seslenerek, “bunlar çok kötü insanlar, niye anlamıyorsun?” diye esas düşman Amerika’nın anlayışına sığınmayı tercih etti. Amerika bize anlayış gösterip, besleyip büyüttüğü düşmanımıza kol kanat olmaktan vaz mı geçecek? Amerika’dan beklenti nedir yani? Harekete geçmek için illâ adamların, “artık biz Türkiye’ye saldırmaya hazırız, Amerika sayesinde bu güce de eriştik!” diyecek noktaya gelip, üzerimize saldırması mı gerek; bunu mu bekliyorlar? Veya zaman içinde Barzanî gibi meşrulaştırılıp, kırmızı halılarda mı ağırlanacak? Bu benim beka sorunum, Amerika falan dinlemem diyebilen var mı?

Utanç vesikası açıklama şöyle:

“Deyr-Ez Zor kırsalında bölücü terör örgütünün Suriye’deki şubeleriyle bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir yaşanan çatışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz.

Bu gelişme, terör örgütünün, Suriye’nin kadim halklarını, üzerlerinde şiddet ve baskı uygulamak ve temel insan haklarını ihlal etmek suretiyle tahakküm altına alma girişimlerinin yeni bir tezahürüdür.

Bu amaç ve niyetini DEAŞ’la mücadelede aktör olduğu savıyla perdelemek isteyen terör örgütünün gerçek mahiyetini, daha fazla gecikmeden ve bölgenin Suriyeli Kürtler de dahil kadim unsurlarının daha fazla acı çekmesine yol açmadan, destekçilerinin de görmesini umuyoruz.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: