ARAP AŞİRETLERİ İLE ETNİK KÜRTÇÜ SAVAŞI

Suriye’de son günlerde yaşanan Arap Aşiretleri ile PKK’nın Suriye kolu arasındaki çatışmalar hakkında Telegram’daki Enformasyon kanalından derlediğimiz notları sizlerle, olduğu gibi paylaşıyoruz:

2015 sonrasında pkk terör örgütü ABD öncülüğündeki Koalisyonun şiddetli hava desteği ile Arap bölgelerine yayılmaya başladığı ilk andan beri pkknın Arap bölgelerinde uzun vadede asla tutunamayacağını Arapların asla yapılanları unutmayacağını deyip duruyordum.

Üstüne de pkknın Deyr ez Zor gibi tamamen Arap nüfusuna sahip yerlerde pkknın son 5 yılda halka yaptıkları inanılmaz derecede berbattı.

Ramazan günü sokaklarda içki içip oruç tutanlarla alay etmekten zorla içki içirip dövmeye çocukları militan yapmak için kaçırmaya aşırı vergi aşırı baskı işsizlik altyapı sorunları asayiş sorunları pkk militanlarının halka yönelik her türlü saldırısı birikti birikti ve sonunda ilk kıvılcımla bomba gibi patladı.

Bu yalnızca başlangıcın sonu.

Halk pkknın iyi idare edilen organize olmuş inançlı aşiret güçleri karşısında hızla dağıtılabileceğini idrak etti.

Yılların öfkesi ve kini iyi bir planlama ile pkkyı ezdi geçti ve 2 bin militanı günler içinde yok etti.

Deyr ez Zor’un pkk kontrolündeki yerleşimlerinin büyük kısmı Cezire Arap Direnişine geçti.

Deyr ez Zor’da yıllardır terör örgütü IŞİD günlük saldırılarla kesif bir yeraltı savaşı yürütüyor. Her gün bilfiil 10 kadar veya daha fazla pkklı kaybı yaşanıyordu.

Son 2 yıldır Suriye ve İran istihbaratı ile bağlantılı yapılar da saldırılara başlamıştı. Conico üssünün bir ay önceki füze saldırısı ile büyük oranda imhası ve bazı cephanelikleri de benzer şekilde havaya uçurmaları buna örnekti.

Rusya, Suriye, İran, IŞİD ve aşiretler hepsi Deyr ez Zor’dan pkk ve ABD’nin atılması konusunda hemfikir. Petrol ve doğalgazın da kontrolünün sağlanması isteniyor.

Şimdi esas olan şu muhaberat ve IŞİD bu meselenin neresinde.

Aşiretler oldukça koordineli hareket edip disiplinli şekilde pkk üslerine saldırdı devriyeleri imha etti ve tek tek üsleri ele geçirdi takviye ve kurtarma konvoylarını da pusuya düşürüp genel hakimiyeti tesis etti.

Oranın insanı hep savaş deneyimine ve aşiret bazında sıkı işbirliğine ve organizasyon yeteneğine sahip.

Aşiretler anlaşırsa her bir aşiret kendi bölgesinde bir makine gibi hareket edebilir.

Eski Suriye Ordusu, muhalif ve IŞİD mensubu komutanların hala yaşadığı ve görev aldığı yadsınamaz bir gerçeklik.

Komuta kontrol ve disiplin konusunda savaş deneyimi konusunda her şey uygun.

Aşiretler hep silahlıydı ve pkk bünyesinde yer alan aşiret birlikleri, muhaberat ve IŞİD hücreleri ile yağmalar sayesinde çok daha ağır silahlı hale geldi yani ateş gücü ve ikmal meselesi de uygun.

Dikkatimi çeken en mühim nokta aşiretlerin propaganda şekli oldu.

Aşiretler ABD’yi hedef almıyor böylelikle pkknın aşiretleri bombalatma çabası zorlaştırılıyor.

İran’a karşı laflar var ancak Esad karşıtı laf yok.

IŞİD’in adı hiç anılmıyor ki yük taraflar birleşmesin.

Aşiretler açıkça şunu ima ediyor. Burada Arap idaresi istiyoruz bunu sağlamak için de her yolu deneyeceğiz. Her tarafa bir açık kapı bırakıyoruz düşmanımız bir diye kendilerini ifade ediyorlar.

Ebu Havla’nın diriltmek istediği tarihi Zübeyd Emirliği vardı. Ebu Havla hala da uzaklaşamadığı kriminal geçmişini güç ve otorite tanımama hırsı ile bölgenin tek hakimi olmasını sağlayacak meşruiyeti ona katacak bir çaba içerisindeydi.

Aşiretler Ebu Havla işe kısmen irtibatlı kısmen de bağımsız olarak kendi gelecekleri işin tarihi bağımsızlıklarnın iç güdüsüyle bu organizasyonu gerçekleştirmiş olabilir ancak bu konuda büyük bir sızma olmadan ilk hareketi yapabilmiş olmaları çok zor.

Ebu Havla ve diğer Arap komutanlarının tutuklanması pkknın öncü istihbarat almadığını aldıysa da rakibini küçümsendiğini gösteriyor.

Çünkü bölgedeki aşiret yapıları savaş yeteneği konusunda bir veya birkaç kişiye bağlı değil ölenin yerini bir başkasının aldığı hızlı bir komuta yapısına sahipler.

Aşiretlerin öyle 10 15 komutan tutuklama ile ipe sapa gelmeyeceğini ABD ve Rusya tarafından zamanında yıllarca bombalanan insanları bunun korkutmayacağını anlamaları gerekirdi.

Ortada ciddi anlamda bir aşiretler birliği bir özgür irade Cezire Arap Direnişinin yansıması var.

Arka planda bir yerlerde muhaberat ve IŞİD’in ayrı ayrı olarak aşiretlerle ve savaş süreci ile temas halinde olduğunu duruma göre aşiretlerin ya bağımsız ya da taraflardan birini seçme yoluna gitmek durumunda kalacağı ortada görünüyor.

Burada askeri yeteneği ve desteği el altından yıllardır temin edip pkkya karşı direnişi tetikleyen birbiriyle düşman ve sürekli savaş halinde olan iki yapı ve yerel halkın iradesiydi.

Direniş Deyr ez Zor’da başladı ama burada durması zor. Araplar uyandı Araplar güçlerinin farkına vardı. Terör örgütü pkk rastgele ağır makineli tüfek, havan topu, topçu ve ÇNRA atışları ile halkı cezalandırmaya çalışsa da ancak tüm coğrafyada öfkeleri üstüme çekiyor.

Bölgeye yolladığı Arap sdf personeli ya firar ediyor ya taraf değiştiriyor. Kürt asıllı olanlar diretip pusuya düşmek yahut kuzeye kaçmak ikilemi arasında kalıyor.

İlk kez 2014’te dediğin gibi Türkler unutulabilir ancak Araplar asla unutmaz ve kolektif bilinçlerinde onlara yapılan zulmü asla unutmaz ve intikam hırsı ile muhakkak ya ete geçerler.

Deyr ez Zor kırsalında Şaytat aşiret bölgesine bakan el Mecbel çöl üssü Cezire Arap Direnişi tarafından ele geçirildi.

Aşiretler artık çöl hattındaki pkk terör örgütü üslerini ele geçirip yağmalamaya ve ateşe vermeye başladı.

Habur vadisi ve kuzeye Haseke’ye doğru da saldırılar artıyor.

Terör örgütü pkk Ömer petrol rafinerilerine yığınak yapıp oradan saldırılar yaparak ilerlemeyi durdurmaya çalışıyor.

Deyr ez Zor’un pkkdandan ele geçirilmesi için tek eksik Rakka’ya doğru uzanan hatta yer alan Bakara aşiretinin tamamen ayaklanması ancak hala ciddi bir hareket yok. Halk aşireti ayaklanmaya çağırmaya devam ediyor.

Deyr ez Zor kırsalında muhaberat ve İran desteğiyle Esad yanlısı NDF milisleri harekete geçti.

Cezire Arap Direnişi ile birlikte çatışmalara katılıyorlar. Nehrin sağ yakasından silah, cephane ve ikmal getirip yaralı aşiret savaşçılarını tedavi için de Suriye Ordusu’nun hastanelerine götürüyorlar.

Esad yanlısı da karşıtı da yan yana pkk terör örgütüne karşı savaşıyor.

Enformasyon kanalından derlediğimiz notlara bir iki ekleme daha yapacak olursak:

PKK saflarına geçen Araplar da bu süreçte yeniden aşiretlerine avdet ediyor.

Çatışmalar Menbiç’e kadar yayıldı.

Amerika’nın mecbur kalarak sahaya PYD safında girmesi bekleniyor, bu yönde bilgiler de paylaşılıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: