SINIRIMIZDAKİ ETNİKÇİ KÜRTÇÜ YAPILANMAYI TEMİZLEMEYE ENGEL NE?

Rusya’da yeni eğitim-öğretim yılının ilk günü ve 1 Eylül Bilgi Günü olması vesilesiyle Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGİMO) öğrencilerine hitap eden Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesine ilişkin yol haritası taslağına değinerek “Yol haritası taslağını bu yılın haziran ayında tüm meslektaşlarımıza ilettik. Şu anda değerlendiriliyor, bu taslağın onaylanabileceği, genel kabul edilebilir duruma getirilmesi için temaslar sürüyor” şeklinde konuştu.

ADANA MUTABAKATI FESHEDİLMEDİ

Rusya’nın Türkiye ve Suriye’ye 1998 yılında ‘terör tehdidini azaltmak’ amacıyla imzaladıkları Adana Mutabakatı’na dönmelerini önerdiğini anlatan Lavrov, “Bu anlaşma, terör tehdidinin bulunduğunu ve bu tehdidin ortadan kaldırılmasını, Türkiye’nin Şam’ın onayıyla terörle mücadele yapılarını Suriye topraklarının belirli bir derinliğine kadar gönderme hakkına sahip olmasını öngörüyordu. Bu anlaşma yürürlüğünü sürdürüyor, kimse onu feshetmedi” ifadelerini kullandı.

NORMALLEŞMENİN ÖNÜNDEKİ ENGEL ABD

Suriye ile Türkiye arasındaki normalleşmenin önündeki sorunlardan birinin ABD’nin Suriye topraklarındaki hukuka aykırı faaliyetleri olduğunun altını çizen Lavrov, “Bizzat ABD, Türkler tarafından güvenlik tehdidi olarak görülen radikal Kürt örgütlerin ayrılıkçı yaklaşımını körüklüyor. Bu süreçler birbiriyle bağlantılı” ifadelerini kullandı.

Lavrov durumu gayet güzel özetlemiş: Esas mesele ABD’den kaynaklanıyor ve şayet Türkiye Şam yönetimi ile anlaşırsa, beka sorunu olarak ortaya çıkan sınırımızdaki etnik Kürtçü yapılanmayı temizlememiz işten bile değil.

Peki buna engel ne?

AKP niçin adım atmıyor?

Bugün bölgedeki Arap aşiretler Kürtçü yapılanmaya karşı ABD’ye rağmen savaşmaya ve büyük darbeler vurmaya başlamışlarken, Türkiye’nin de Kuzey’den harekete geçerek Kürtçü yapıyı kıskaca alarak varlığına son vermesi işten bile değilken, bu fırsatlar niçin değerlendirilmiyor? Türkiye aşiretler kadar olsun Amerika’ya karşı duramadığından mı?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: