“KAAN” UÇAĞI YAPAMAZ HÂLE GELDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “2023 bitmeden havalandığını göreceğiz” dediği ‘Milli Muharip Uçak’ olarak da bilinen ‘Kaan’ veya TF-X projesine mali güçlükler nedeniyle ortak arandığı ortaya çıktı.

İmânsız İslâmcılık rejiminin milletin şeyine koyma ve koydurma düzeni neticesi üç sente muhtaç hâle gelince, millÎ muharip uçak projesini de yürütmekte acziyet içindeyiz…

Milletin şeyine koyacağız demişlerdi, koyuyorlar, uçağı yapamaz hâle geldik sayelerinde.

İmânsız İslâmcılık rejiminin bu ülke için bir millî güvenlik ve bekâ meselesi hâline geldiğinin apaçık göstergesi, sayelerinde uçaksız kalmamız olacak.

DIŞ BORÇ STOKU VE ENFLASYON TF-X’İ ZORA SOKTU

ABD’de yayın yapan Defense News adlı haber sitesinin Türkiye muhabiri Burak Ege Bekdil’in haberine göre, Türkiye’deki yüksek enflasyon ve mart ayında yaklaşık 476 milyar dolara ulaşan dış borç stokunun basıncıyla Türkiye, projede kendi mali yükünü azaltabilecek yabancı ortaklar arıyor. Azerbaycan’ın, TF-X programına katılımı değerlendirmek üzere Türkiye ile bir protokol imzaladığı hatırlatılan haberde, daha önce Çin’in beşinci nesil savaş uçağı projesine ortak olan Pakistan’ın da projeye dahil olabileceği öne sürüldü.

‘AZERBAYCAN KAYNAK SAĞLAYABİLİR ANCAK PAKİSTAN SORU İŞARETİ’

“Türkiye TF-X savaş uçağı programında finansal belirsizlik sebebiyle partnerler arıyor” başlıklı haberde Pakistan’ın daha önce Çin’in JF-17 savaş uçaklarında da ortaklık yaptığına dikkat çekilirken, Türkiye ile anlaşılması durumunda bu programın Pakistan’ın ikinci programı olacağına yer verildi. Defense News’a konuşan savunma sanayi uzmanı Eugene Kogan, “Azerbaycan bu programa kaynak sağlayabilir” dedi ancak Pakistan’ın projeye teknolojik destek sağlaması konusunda cevaptan çok soru olduğunu vurguladı.

SEÇİMDEN ÖNCE ‘GÖSTERİ UÇUŞU’

İlk uçuşu aralık sonunda planlanan TF-X’lerin envantere 2028’de girmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Defense News’a konuşan bir Türk yetkili, “Büyük ihtimalle bu uçak, siyasi sebeplerden ötürü kritik yerel seçimlerden önce uçurulacak” dedi. Yetkili, “Sistemlerin tamamı yerleştirilmeden yapılacak bu uçuşun birçok Türk vatandaşı açısından yeterli olacağını ve söz konusu uçuşun hükümetin ‘seçim gösterisinin’ bir parçası olacağını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: