FRANSIZLAR KUDURUYOR

Batı ve emperyalizm denilince ilk akla gelenlerden olan Fransa, Afrika’dan kovulurken, Fransızlar bunu sindiremediklerinden elden giden sömürü imkânlarını kaybetmenin acısıyla birbirlerini ve kendilerini ülkelerinden defeden Afrika ülkelerini suçlamaya başladılar… Çökmekte olan Batı imparatorluğunu temsilcilerinden olan Fransa’nın Afrika’dan kovuluşu üzerine Fransa’dan yükselen iki haber, iki feryat:

Bizi değil, Rusları seçtiler!”

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sebastien Lecornu, Fransız gazetesine verdiği demeçte Sahel ülkelerinin “Fransa gibi bir partner varken Wagner’i seçmesine” tepki gösterdi.

Lecornu, “Sahel kendi içinde çökme tehlikesiyle karşı karşıya” diyerek bölgede “cihatçılığın yeniden hortladığını” savundu. Fransa’nın bölgedeki güç kaybının nedeninin dış politikadaki hatalar olduğu iddialarını reddeden Bakan, “Bu Fransa değil, bölgedeki ülkeler için bir kayıptır” açıklamalarında bulundu.

“Mali rejimi Wagner’i Fransız ordusuna tercih etti. Sonucu görebiliyoruz, Bamako bölgesi o zamandan beri cihatçılar tarafından kuşatılmış durumda” diyen Lecornu, yalnızca Fransa’nın Sahel’in güvenliğini sağlayabileceğini iddia etti. Sahel ülkelerinin Fransa’yla iş birliği yaptığı dönemde “binlerce sivile güvenlik sağladığını” da belirten bakan, “Mali bölünmenin eşiğinde ve Nijer de aynı yolu takip edecek. Bazı yerel aktörlerin demokrasiyi hiçe sayması bizim suçumuz mu?” ifadelerini kullandı.

Pazar günü Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Nijer’den 1500 Fransız askerini ve büyükelçiliğini çekeceğini açıklamıştı.

Le Pen: Fransa, Afrika’dan aşağılayıcı bir şekilde kovuldu

Fransız aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen, Fransa ordusunun Afrika’dan aşağılayıcı bir şekilde çıkarıldığını vurguladı.

France Inter radyosuna demeç veren Le Pen, “Gerçek şu ki, bizi Afrika’dan kovdular. Büyükelçimiz ve birliklerimiz, Nijer’den aşağılayıcı koşullarda ayrılmak zorunda kaldı. Bu, Fransız diplomasisi için ciddi bir çöküş” ifadelerini kullandı.

Nijer’den çekilme kararının Paris tarafından alınmadığını, zira Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başka bir seçeneği kalmadığını kaydeden Le Pen, “Macron, cunta iktidarının gerçekte görünenden çok daha kırılgan olduğunu ve ECOWAS’ın müdahale edeceğini düşünerek durum analizinde hata yaptı. Onu duvara sıkıştırdılar ve birliklerini çektiğini ilan etmekten başka bir şey yapamadı” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’yi ve Nijer’deki Fransız Büyükelçiliği’nin tüm personelini geri çağırdığını açıklamıştı.

Macron, Nijer’deki Fransız askerlerin yıl sonuna kadar koordineli şekilde Fransa’ya döneceğini de belirtmişti.

Fransa ile Nijer arasında büyükelçi krizi

Nijer’de 26 Temmuz’da başa geçen askeri yönetim, 25 Ağustos’ta Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itte, ülkeden ayrılmamıştı.

Fransa, ‘askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını’ belirtmişti.

Bunun üzerine Nijer Dışişleri Bakanlığı, 31 Ağustos’ta Fransa Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği notada Büyükelçi Itte’nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Notadan sonra Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve elçiliğe girip çıkan araçlar, Nijer güvenlik güçlerince kontrol edilmeye başlanmıştı.

Aynı şekilde Fransız askerlerinin konuşlu olduğu başkentteki ‘Niamey 101’ isimli hava üssü etrafında da güvenlik artırılmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: