TERÖRİST AMERİKA’DAN İŞGÂL ÜSLERİNE YAPILAN EYLEM İTİRAFI

Terörist Amerika’nın Savunma Bakanlığı kod adlı terör üssü Pentagon, 17 Ekim’den bu yana ABD ve koalisyon güçlerine Irak’ta 10, Suriye’de de 3 olmak üzere toplamda en az 13 ayrı saldırı yapıldığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü General Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirdi.

Ryder, 17-24 Ekim’de ABD ve koalisyon güçlerine insansız hava aracı (İHA) ve roketlerle Irak’ta en az 10, Suriye’de de 3 ayrı saldırı gerçekleştirildiğini kabul etti.

Saldırıları düzenleyen grupların İran yönetimi ve İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) tarafından desteklendiklerini bildiklerini söyleyen Ryder, “Yakın gelecekte İran’ın vekil güçlerinden ve nihayetinde İran’dan gelen ABD güçlerine ve bölge genelindeki personeline karşı daha ciddi bir tırmanma ihtimali görüyoruz” diye konuştu.

Pentagon sözcüsü, ABD’nin bölgedeki çıkarlarını ve personelini savunmak için meşru müdafaa hakkını kullanarak saldırılara cevap vermeye hazır olduğunu kaydetti.

19 Ekim’de Yemen’deki Husiler tarafından İsrail yönüne atılan 3 füzeyle ilgili bir soruya da Ryder, bu füzelerin menzilinin 2 bin kilometre civarında olduğu bilgisini paylaşarak, USS Carney tarafından düşürülmemiş olsaydı muhtemelen İsrail’e ulaşabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Pentagon, 19 Ekim’de Yemen’den Kızıldeniz boyunca İsrail yönüne fırlatılan 3 füzeye müdahalede bulunulduğunu açıklamıştı.

Husiler tarafından fırlatıldığı belirtilen füzelerin “potansiyel tehdit olarak algılanması” nedeniyle bölgede görevli USS Carney savaş gemisi tarafından vurulduğu kaydedilmiş ve füzelerin hedeflerinin ise kesin olarak bilinmediği ifade edilmişti.

Amerika, bölgedeki işgâl üslerine yönelik eylemleri tesirsiz göstermeye çabalarken, bu eylemlerde 24 teröristlerinin yaralandığını ve bazı maddi hasarlar oluştuğunu kabul etmişti.

İşgâlci Amerika yapılan eylemelre meşru müdafaa sadedinde evap verme haklarının olduğunu söylüyor da, Amerika’nın Ortadoğu’da ne işi var? Varlığı meşru olmayan işgâlci bir güce karşı verlen bağımsızlık savaşı meşrudur. Kurtuluş savaşı verenlere karşı işgâlcinin vereceği cevap ise teröristliktir.

Ortadoğu’ya terör ve kargaşa, Osmanlı’yı yıkarak bölgeyi işgâl ve sömürmeye başlamaları ile geldi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: