İSYANDAN KORKAN AVRUPA BÖLÜNDÜ

Hazal Yalın

Vzglyad, İsrail-Filistin çatışmasının AB yönetiminde doğurduğu gerilime dikkat çekiyor.

‘AB’nin tepesinde gerilim’

BM’deki Yakındoğu çatışması oylaması AB’yi öyle bir böldü ki kimi AB üyeleri BM’den çıkma tehdidi bile savuruyorlar. İsrail, AB’nin tepe ikilisini de böldü: Ursula von der Leyen ile Charles Michel arasındaki o eski düşmanlık derinleşiyor. ABD’nin de kabul ettiği gibi hem İsrail’i hem Ukrayna’yı destekleyen AB aynı anda iki savaşa birden dayanamaz.

“BM’den utanç duyuyorum. Bence Çekya’nın teröristleri destekleyen ve ülkelerin en temel meşru müdafaa hakkına saygı duymayan bir örgütte kalmasının anlamı yok. Çıkalım bundan!”

İşgal ettiği makama hiç de uymayan bu isteri Çekya Savunma Bakanı Jana Černochová tarafından BM Genel Kurul’una sunulan Ürdün’ün Yakındoğu çatışma bölgesinde derhal ateşin kesilmesi karar tasarısının 120 oyla kabul edilmesi üzerine patladı.

İsrail de öngörülebilir bir sertlikle tepki gösterdi: BM temsilcisi, “BM’nin bir gram meşruluk veya öneminin kalmadığını” söyledi. Ama Çekya başka İsrail başka; Černochová’nın olanlardan böyle ıstırap çekmesi tuhaf. Amirleri de buna işaret ettiler.

Çekya Başbakanı ve Černochová’nın partideki şefi Petr Fiala, bakanın öfkesini anladığını belirtti, ama Prag’ın BM de dahil hiçbir yerden çıkmayacağını söyledi. …

AB ülkelerinin çoğu BM Genel Kurul kararına ya çekimser kaldılar ya da tepki göstermediler; İsrail, ABD ve onlara eklemlenen Çekya’nın tutumunu ise sadece Avusturya, Macaristan, Hırvatistan (bu ülkelerin iktidarlarının islama yaklaşımları karmaşık ve holokosttan ötürü de teorik olarak bir suçluluk kompleksi duyarlar), keza Latin Amerika’dan iki, Okyanusya’dan da aldı ülke desteklediler. …

Bu, AB içinde, sadece AB ülkelerini değil tepe yönetimini de bölen yeni bir çatlak doğuruyor. İsrail, Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen ile Avrupa Konseyi Başkanı Michel arasındaki “utanç verici kavganın” sebebi (bu ifadeyi Bloomberg kullandı). … Leyen’in doğduğu Almanya’da da, Michel’in doğduğu ve şimdi ikisinin de çalıştığı Belçika’da da çok sayıda müslüman var ve sokak olaylarının başlaması riskiyle karşı karşıyalar. … (D. Bavırin / Vzglyad, 30 Ekim)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/rusya-basininda-gecen-hafta-abnin-tepesinde-gerilim-haber-1645758

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: