MEHMET ALİ ÖZTÜRK’E TERCÜMAN BULUNAMAMIŞ

MEHMET ALİ ÖZTÜRK’E TERCÜMAN BULUNAMAMIŞ

Gittiği bir fuar dolayısıyla geçtiğimiz sene 20 Şubat’ta Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaldığı otele yapılan baskın sonrasında gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere götürülen ve daha sonra tutuklanan Mehmet Ali Öztürk hakkında devam eden dava, geçtiğimiz Aralık ayında neticelenmiş ve kendisine “ömür boyu hapis cezası” verilmişti.

Bu cezaya itiraz eden Öztürk ve ailesinin temyiz duruşması dün, 18 Şubat 2019’da yapıldı yapılmasına ama aslında yapılamadı.

Duruşmanın yapılamayarak mart ayına tehir edilmesinin sebebi, tercüman eksikliği gibi sudan bir sebeb.

2018 Aralık ayında müebbet hapse çarptırıldıktan sonra temyiz yoluna gideceğini söyleyen Öztürk’ün ailesi, hükümetten yardım istediklerini söylemişler ve bu yönde bir çağrı yapmışlardı.

Ama dün yapılan duruşma gösterdi ki, bu çağrı hiç de makes bulmamış ve Öztürk için gerekli hazırlık yapılmamış.

Davaya ilgisiz kalan hükümet, elçilik vasıtasıyla bir tercüman temini işine dahi girmemiş, davanın seyriyle ilgili BAE yetkilileriyle bir ilişki geliştirmemiş veya geliştirememiş.

Oysa bu gibi davalarda, meselâ devlet olarak Amerika’nın ve özellikle lider olarak Trump’ın rahip  Brunson hakkındaki tavrı ve Türkiye’yi tehdide kadar varan teşebbüsleri neticesi Brunson’u, Erdoğan’ın, “bu can bu tende oldukça bu rahip verilmez” demesine rağmen, tabiri caizse Erdoğan’ın elinden söküp alması herkesin gözleri önünde gerçekleşti.

Biz bu kadar bir şey de beklemiyoruz, yani lider seviyesinde bir alakaya da gerek yok aslında.

Sadece –en azından– Amerikan elçiliğinin Brunson’la ilgilendiği kadar “Türk” sıfatını taşıyan elçilik ve devlet bu vatandaşımızın durumuyla ilgilensin yeter. Lider seviyesinde müdahale, diplomatik teşebbüslerin yetersiz kaldığı yerde devreye girer ama mahkeme süreci ilerliyor ve bu süreç bitmeden gerekli teşebbüsler yapılmazsa, iş işten geçmiş olacak.

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: