SARI YELEKLİLER VE AVRUPA MEDYASINDA TÜRKİYE

SARI YELEKLİLER VE AVRUPA MEDYASINDA TÜRKİYE

22 Haziran Cumartesi günü Fransa genelinde sayılarını geçen haftalara nazaran yükselten yaklaşık 25.000 civarındaki Sarı Yelekli ağırlıklı olarak Başkent Paris ve liman şehri Marseille’de 32. kez sokaklardaydı.

 

Yine sert çatışmaların yaşandığı protesto gösterilerinde Fransız polisi ve eylemcilerden yaralananlar oldu ve France İnfo’nun haberine göre onlarca tutuklama gerçekleşti.

 

Sarı Yelekli sayısının artmasından olacak ki Alman Der Spiegel Dergisi bir saatlik bir belgesel yayınlayarak Avrupa Birliği ülkelerinde çoğalan Sarı Yelekli protestolarına, İtalya ve Macaristan’da yükselen aşırı sağ eğilimlere, İngiltere’deki “Brexit”e (AB’den tamamen kopma), başta Fransa olmak üzere diğer ülkelerde güçlenen Sarı Yelekliler’e, Almanya’da gittikçe ciddileşen sosyal sorunlara dikkat çekti ve “Demokrasimiz krizde mi?” sorusunu sordu.

 

Aslında Avrupa’nın sorunu sadece bunlarla sınırlı değil. Son günlerde on binlerce genç aktivist “Hikâye’nin sonu, artık eklenecek bir şey kalmadı” mottosuyla kötüleşen iklim şartları etrafında gerçekleştirdikleri protesto gösteriyle Avrupa Birliği ve diğer kuruluşları rahatsız etmeye ve köşeye sıkıştırmaya devam ediyor.

 

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin, NATO çerçevesinde Ukrayna’ya bin Amerikan askeri yerleştirmesi ve son günlerde ABD ile İran arasındaki artmakta olan gerginliğe bakılırsa Avrupa’da, yani genel anlamda Batı’da suların hiç durulmayacağı, aksine tırmanarak artacağına işaret ediyor.

 

ABD Güvenlik Danışmanı John Bolton’un İsrail Başbakan’ı Netanyahu ile gerçekleştirdiği bir görüşme sonrasında “Ordumuz her an hazır” açıklaması yaparak İran’ı yüksek dozda tehdit etmesi neler getirir, şimdilik bilemiyoruz. Ancak Trump’ın bugün yaptığı bir açıklaması dikkat çekti. Trump “Eğer benim Güvenlik Danışmanım Bolton’a göre hareket etseydik bütün dünyaya savaş açmış durumda olurduk!” dedi. 

Neticede emperyalist Batı, politik ve sosyal anlamda tıkanmışlığını başından atamayacağa benziyor.

 

Bunların yanı sıra RT haber ajansının verdiği bilgiye göre Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’de halk dört gündür parlamento önünde protestolar gerçekleştiriyor ve İçişleri Bakanı Giorg Gakharia’nın istifasını ve son gösterilerde tutuklanan 240 göstericinin derhal serbest bırakılmasını istiyor. Geçen Perşembe Rusya Başkanı Putin Rus uçaklarının 8 Temmuz’dan itibaren Gürcistan’a uçmasını yasaklayan belgeyi imzalamıştı.

 

Yine RT’den öğrendiğimize göre haftalardır Çin’in Hong-Kong şehrinde gerçekleşen üniversite gençlerinin protesto gösterileri devam ediyor. Dün pazar günü iki milyon gösterici sokaklardaydı. Çinli üniversite gençleri yeni bir anlaşmaya göre şekillenen “İade Yasası”nı protesto ediyorlar. 

AVRUPA BASININDA TÜRKİYE

 

Çeşitli basın kuruluşlarından edindiğimiz bilgilere göre İstanbul Belediye seçimleri ile birlikte son günlerde Türkiye hakkında yoğun bir haber trafiği var Avrupa basınında.

 

Aldığımız notlar şöyle:

 

20 Haziran günü, seçimlerden üç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa’yı suçlayarak İstanbul Belediye seçimlerine dış müdahale söz konusu olduğuna dair bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, Çarşamba günü İstanbul Sancaktepe’de yaptığı seçim mitinginde “Dış ülkeler neden İstanbul’u kimin yöneteceğine dair büyük bir ilgi duyuyor? Bunun arkasında gizli bir şeyler olmalı. Biz Londra, Berlin, Paris, Viyana, Amsterdam veya Brüksel’in belediye başkanı kim olsun diye ilgileniyor muyuz?” demişti.

 

Erdoğan, Perşembe günü Türkiye’deki yabancı basına açıklamalarda bulundu. Ağırlıklı olarak S-400 Savunma Füze Sistemi üzerinde geçen toplantıda “Sizce Amerika yaptırım uygular mı?” sorusuna karşılık Erdoğan “Japonya’da gerçekleşecek G-20 toplantısında Sayın Trump’a Türkiye’ye yönelik yaptırımların uygun düşüp düşmeyeceğini soracağım. Eminim ki Sayın Trump hayır diyecektir!” dedi.

(Not: Amerika’nın Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımlar Amerika Başkanı’nın şahsî tercihine bağlı değil. Amerikan senatosunun Rusya’dan silâh alanlara yaptırım uygulanmasına dair aldığı bir karar var ve şayet Türkiye Rusya’dan S400 alırsa, Amerika’nın Rusya’dan silah alanlara karşı aldığı bu yaptırım kararı otomatik olarak devreye girecek ve Amerika Başkanı da bu karara uyarak Türkiye’ye yaptırımları devreye sokmak mecburiyetinde kalacak.)

 

Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan ve Genel Sekreterliğini Norveçli Thorbjorn Jagland’ın yaptığı Avrupa Birliği Konseyi’nden verilen bilgiye göre demokrasinin korunması açısından İstanbul Belediye Seçimleri’ni gözetlemek ve denetlemek üzere gönderilmek istenen heyet AKP iktidarı tarafından kabul edildi.

 

Nihan ÖZTÜRK – 24 Haziran 2019

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: