ENTEBBE BASKINI VE SİYONİZMİN YALANLARI – CARLOS (Salim MUHAMMED)

ENTEBBE BASKINI VE SİYONİZMİN YALANLARI –  CARLOS (Salim MUHAMMED)

Birkaç gün önce televizyonda Mossad üzerineyapılan bir programda dikkatimi çeken bazı şeyler oldu. Program yanlış olaraknitelendirilemeyecek yalanlarla doluydu. 

Mesela, direkt Hayfa Operasyonu’nun plânlanması ile alâkalı şişirilmiş vegerçekle ilgisi olmayan şeyler buldum. Bu operasyon “Entebbe Baskını” adı ilebiliniyor. Dün gece bunların doğrularını İngilizce, Fransızca ve İspanyolcaolarak yazdım. Sabah ise kontrol ettim ve temize çektim. Hadiseleri genelolarak anlatmam iyi olacaktır.

Hayfa Operasyonu 27 Haziran 1976’da, Paris’te yapılan bir operasyondan tam biryıl sonra gerçekleştirildi: Filistin Kurtuluş Cephesi’ne bağlı komandolardanoluşan Che Guevera Kuvvetleri’nin F-139 sefer sayılı uçağın kontrolünü kalkışınardından ele geçirmesi… Tehlikeli operasyonlar yaptığımız bir dönem.Zannediyorum ayın 15’inde ülkeye dönmüştüm. FHKC’nin bir Anglikan olan Abu Hanilakaplı Wadi Haddad dış operasyonlar bürosunu kurmuş ve şefi olmuştu. Hiçbirzaman sorumluluktan kaçmadım; fakat bu operasyondan ben sorumlu değilim. Plânanasıl müdahil olabilir, altı profesyonel militanı nasılyönlendirebilirim? 

Ebu Hani’nin kurduğu organizasyona birçok gönüllü katılıyordu. Lübnanlı Ahmedve Filistinli Yunus kendi başlarına teşebbüste bulunma hakkına sahipti.Lübnan’da müttefik bir oluşum da vardı. Bunun komuta yetkisi Mahmut’ta,yardımcısı ise Halime isimli biriydi… Adını hatırlayamadığım çok genç birFilistinli militan daha vardı. Bunlardan bazılarıyla eğitim hususunda benim deirtibatım oldu. 

Entebbe Operasyonu, aradan geçen 43 yılın ardından her zaman yalanlarla dolubir şekilde anlatılarak Siyonistler tarafından propaganda malzemesi olarakkullanılıyor. Siyonizmin utanç verici karartmalarına maruz kalıyor.

Abu Hani bu operasyon sırasında Fransa’da uçak ile Mogadişu’ya doğru yolaçıkmıştı. Tel Aviv-Paris seferini yapan uçağın kontrolü militanlar tarafındanele geçirildi, önce Mogadişu’ya doğru çevrildi rota. Daha sonra iseLibya-Bingazi’ye… Esasında uçak dört militan tarafından kaçırıldı; üç kişiBingazi’de dâhil oldu. Uçakta farklı milletlerden rehineler vardı ve bunlarınarasında hasta olanlar da bulunuyordu. Birçok Avrupa ülkesinin elçiliklerionların serbest bırakılması için taleplerde bulundu. 

Wadi Haddad uçağın Uganda’nın Entebbe Havalimanı’na inmesine karar vermişti.Uganda’da askerî bir idare bulunuyordu ve bu idare İsrail karşıtlığı veFilistin davasına desteği ile tanınıyordu. Havaalanının bulunduğu yer askerîbir bölge idi ve çevresinde askerler bulunuyordu. Uganda hava kuvvetleri deburadaydı. İşte bu arada birçok mesele yaşandı. Burada yaşananlar göz ardıedilerek bu operasyon Siyonist propagandası için kullanışlı bir hâlegetiriliyor. Elbette bu şartlar, birtakım soru işaretlerinin ortaya çıkmasınasebep oluyor ve bir ihanetin olduğunu da gösteriyor. 

Bu eyleme Alman devrimciler de destek vermişti. Bir gerilla organizasyonundaniki militan uçağın kaçırılmasında aktif rol üstlendi. Alman DevrimciHücreleri’nin lideri Wilfried Böse bunlardan biriydi. Uçak, pilot Michael Bacostarafından Entebbe’ye indirildi. 

Burada İsrail, militanlar ile pazarlık yapmayı kabul etti. Rehinelerin serbestbırakılması karşılığında Filistinli esirlerin serbest bırakılması üzerinepazarlıklar yapıldı. Bunun yanı sıra, uçakta rehineleri serbest bırakmak içinbeş milyon dolarlık bir fidye istendi. Bu para, Filistinli savaşçılarınsilahlandırılmasına kullanılacaktı.

Uçağın kaptanı Michael Bacos’a kendisinin ve mürettebatının, Yahudi olmayanyolcularla beraber serbest bırakılması teklif edildi. Hakkını vermek lazım,Bacos cesur bir tavır sergileyerek Yahudi yolcular serbest bırakılmadan uçağıterk etmeyeceğini söyledi. 

Pazarlıklar bu şekilde devam ederken 3 Temmuz’u 4 Temmuz’a bağlayan gece,Cumartesi günü İsrail son derece geniş kapsamlı bir operasyon başlattı. Buoperasyonda, son derece iyi savaşçılar olmasına rağmen Filistin Halk KurtuluşCephesi ve Alman Devrimci Hücreleri militanları maalesef öldürüldü. Ayrıcaİsrail, Uganda ordusu ile de çatışmalara girdi. Operasyonun başında BenjaminNetenyahu’nun kardeşi Jonathan Netenyahu bulunuyordu ve Jonathan Netenyahuoperasyonda öldürüldü. İsrail askerleri tarafından sadece onun öldürüldüğüiddia edildi; fakat bu da doğru değildir. 

Öte yandan, operasyon sırasında öldürülen rehineler oldu. Yoldaşlarımızkesinlikle rehineleri vurmadılar. Rehineler Siyonist askerler tarafındanvuruldu. Gece yarısı radyo sinyalleri, telefonlar ve elektrik tüm bölgedekesilmişti. İsrail’in gerçekleştirdiği operasyon son derece geniş çaplıydı.

Her ülke kendi menfaatleri için yalan söyler. Sovyetler de yalan söylemiştirmesela. Fakat kimse Siyonistler kadar büyük yalancı olamaz. Entebbe Baskını veonun dünyaya sunuluşu emperyalist ABD’nin ve Siyonist İsrail’in ne kadar büyükyalancılar olduklarının kanıtıdır. Tüm detaylarına vakıf olduğum bu meselenindetaylarına gelecek haftalarda temas edebilirim. 

Wadi Haddad’ın şu sözüyle bitirelim: “Her duyduğunuza inanmayın, sadecegözlerinizle gördüğünüze inanın!”Görüşen: Av. Güven YILMAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: