ANNEM ELBA MARİA SANCHEZ – CARLOS (Salim MUHAMMED)

ANNEM ELBA MARİA SANCHEZ – CARLOS (Salim MUHAMMED)

Bu hafta, Sudan’ın eski diktatör devletbaşkanından bahsetmek istiyorum. Kendisi iki yıl hapis cezasına çarptırıldı vekendi evinde gözetim altında bu cezayı çekecek. Bu adam, binlerce insanınbaşına kötü şeyler gelmesinin müsebbibi oldu, Suudi Arabistan kral veveliahtlarından yüklü miktarda para aldığını kabul etti, Sudan’da İslâmdevrimini ortadan kaldırdı. Yolsuzluk ve rüşvet sebebiyle yargılandığı budavadan sadece iki yıl hapis cezası aldı ve bu cezayı da kendi evinde kapıdagardiyanlar beklerken çekecek. Gardiyanlar kapıda iki yıl nasıl bekleyecek veyabekleyecek mi; göreceğiz. Sudan’daki yargıçların rejim destekçisi olduğunuunutmamak lazım. Bu rejim ülkeyi mahvetmiştir. Sadece iki yıl ile gelen sözdeadalet… Binlerce kez insanlara ihanet etmiştir, tıpkı ettiği gibi.

***

Bir de şahsî bir mesele üzerine konuşmakistiyorum. Geçtiğimiz Pazartesi annem Elba Maria Sanchez yatağında uyurkenvefat etti. Ümid ediyorum şimdi cennettedir. Son birkaç aydır bazı problemlerivardı, artık iyidir. Kendisi 92 yaşındaydı ve ben uzun zamandır ailemden ayrıolduğum için onu göremiyordum. Annemin ailesi ülke çapında tanınırdı.Geçtiğimiz yüzyılda Venezüella’da devlet başkanlığı yapmış iki kişi onunailesindendi. O özel bir insandı. İlk kez cezaevine gittiğimde ben beş yaşındaydım.Babam ve amcam Karakas’ta o zamanın en büyük cezaevindeydi. Herkes aileme büyüksaygı gösteriyordu. Gardiyanlar da buna dâhil ve hatta cezaevi yöneticisi selâmvermek için yanımıza geldi. Aramızda babama söylememi istediği sırlarımız daoldu. Buna şaşırmıştım çünkü her şeyi babama söylerdi. Babam KomünistParti’dendi.

Annemin sevdiğim belirli kuralları vardı. Eğerbir insanı seviyorsanız bildiğiniz her şeyi ona söylemeniz, davranışkurallarına intibak etmeniz gerekir. Babamdan ayrılmadan önce dahi bu kurallarariayet ettim. Annemin başarılı olduğunun kanıtı, babamdan sonra benim haricimdeailemizden kimsenin tutuklanmamış olmasıdır. Her neyse, annem hakkında birşeyler yazdım ve bunun bir kopyasını size göndereceğim. Ailem ve hayatımhakkında… Aktüel tarihin bir bölümündeki insanların ekserisini sevmeyiz.

Annemin ailesinden iki kişi Venezüella’dadevlet başkanı oldu. Baba tarafımdan ise bir kişi on yıl boyunca diktatördü.Eski Venezüella Devlet Başkanı Rafael Caldera annemin kuzeniydi. İki kere resmîdevlet başkanı seçilen Caldera bir düşman ajanı, Amerikan ajanı değildi. FakatABD ile ilişkileri iyi tutmaya gayret gösterirdi. Chavez’in seçilmiş bir devletbaşkanı olabilmesini sağlayan da onun seçimlere katılması için verdiği izindir.Hülasa, kendisi bana bir pasaport verilmesini emretmişti. O zaman Venezüellalıolduğuma dair hiçbir belgem yoktu. Cumhurbaşkanı Chavez’e ihanet edenler banada ihanet ettiler, üstelik benim ailem her zaman Venezüella’nın bağımsızlığınımüdafaa etmesine rağmen…

Venezüella dünyanın en zengin ülkesiydi; fakatşimdi yoksulluk hâkim. Kimse bana yardımcı olamıyor ve ben de ihanetlerinbedelini ödüyorum. Venezüella’daki yoksulluk sebebiyle ülkemden benim,çocuklarım ve avukatlarım için Fransa’ya hiç para gelmiyor. Fakat mücadeleediyor ve hayatta kalmaya çalışıyorum. Türkiye’deki avukatlarım vegönüldaşlarımın desteği var; her ne kadar Türk lirası beş sene önceki kadardeğerli olmasa da bana yardımcı olmaya devam ediyorlar ve bu benim için çokönemli. Maddî değerinden ziyade manevî olarak bu benim için çok önemli.Mukaddes Filistin topraklarında şu anda hüküm süren ırkçı anlayışa karşı savaşveren Filistin direnişinin sembolik bir politik tutsağı olarak cezaevindeyim.

Irkçı İsrail devleti, Filistin’de yaşayan hiçkimseye saygı göstermemekte. Hıristiyanlara da, Müslümanlara da, Siyonistolmayan Filistinli Yahudilere de… Düşmanların dünyanın dört bir yanındasuikastlar düzenlediği süreçte hayatta kalmaya çalışıyorum. Emperyalistler veSiyonistler insanlarımızı türlü soruşturmalar ve operasyonlarla yıldırmayaçalışıyorlar. Senelerdir cezaevinde olmama rağmen ben onlardan korkmuyorum;fakat onlar benden çok korkuyorlar.

***

Fransa’da gösteriler ve grevler devam ediyor.İnsanlar haklı bir mücadele veriyorlar. Herkes ekonomik sıkıntılar ve işlerinikaybetme korkusuyla yaşıyor. Hükümet ise işçilerin haklarına saygı göstermiyor.Birçok gereksiz meselede yüz milyonlarca Euro harcama yapılıyor olmasına rağmenişçilerin taleplerine yanıt verilmiyor; bu gereksiz harcamalar insanlara verilsene olur? Öğretmenler, hemşireler, doktorlar, polisler zor şartlar altındaçalışıyorlar. Öte yandan Fransa’da İslâm’a ve Müslümanlara karşı da bir savaşveriliyor. Dolayısıyla gençler asi hâle geliyorlar. Özellikle polisingösterdiği tavır son derece aptalca. Siyonist ve emperyalist düşmanlar ise buolanlardan son derece memnun. Bu durum politik olarak Fransa’nın yanlış taraftadurmasına sebep oluyor.

Esasında Fransa Devlet Başkanı son derece zekibir adam. Kendisi bir ekonomist. Düzeni tekrar tesis etmek için çaba sarfediyor. Ümid ediyorum başarılı olur, elbette benim evime dönmem hususunda damesafe kat etseler iyi olur. Artık yeteri kadar cezaevinde kaldığımıdüşünüyorum. Bunlar ABD’nin beni birçok şeyden sorumlu tutması sebebiyle oldu.Cesaret ve gönüldaşlarımın desteğiyle dimdik ayaktayım ve memleketimVenezüella’ya döneceğim günü bekliyorum!

Allahü Ekber!

14.12.2019

Görüşen: Av. Güven YILMAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: