MORA’DA TÜRK SOYKIRIMI

Yunanistan‘da, Mora isyanında yaşanan TÜRK SOYKIRIMININ 200. yılı… 23 Eylül 1821 tarihinde Tripoliçe şehrini ele geçiren Yunanlılar, 10 binden fazla Türk‘ü öldürdü.

İsyancıların sloganı “Mora’da ve Dünyada Tek Canlı Türk Kalmayacak!” Bir İngiliz tarihçinin ifadesiyle, oradaki Türkler, “dünyanın geri kalanı tarafından arkalarından gözyaşı dökülmeden ve farkedilmeden aniden yok oldular. Kasıtlı ve acımasızca öldürüldüler ve hiçbir zaman pişmanlık gösterilmedi.”

Bu yaşananların yanında devede kulak değil, tüy bile olmayan 06/07 Eylül olaylarının üstünden 60 küsur sene geçmesine karşın, hâlâ oradan “ulusal bir utanç” çıkarmaya çalışan çevreler Mora’ya neden susuyor demiyorum; “Türk Devleti Mora katliamını neden ulusal bir yas olarak anmaz ve davacısı olmaz?” diyorum.

İşin daha trajik yanı da şudur: NATO’ya bağlılık ve sadakat mesajıyla 27 Mayıs darbesini gerçekleştirenlerin kurduğu Yassıada tiyatrosunda devrik hükümete yönelik suçlamalardan birisi de 06/07 Eylül olaylarıydı. Türk devleti, Türk askeri olduğunu iddia edenler tarafından “azınlıklara saldırı düzenleyip, onları göçe zorlamakla” suçlanıyordu; mahkeme salonunda eksik olan tek şey Yunan bayrağı idi. Düşünsenize Yunan ordusu tarafından kurulan bir mahkeme, Türklere yapılanlardan dolayı bir Yunan hükümetini yargılıyor; böyle bir şey mümkün mü? Bu tür alçaklıklar sadece bizde olur maalesef…

Mora’da yaşanan Türk soykırımının niçin sessiz sedasız, ders kitaplarında iki satırlık bir müfredat olarak unutulduğunun sırrı da bu tür detaylarda gizli sanırım.

Hakan Yaman – ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: