RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: KİEV, ‘KİRLİ BOMBA’ SALDIRISI DÜZENLEYİP MOSKOVA’YI SUÇLAMAYI PLANLIYOR

Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Birliği Şefi İgor Kirillov, Ukrayna’nın radyoaktif maddeler içeren ‘kirli bomba’ saldırısı düzenleyerek bunun Rus nükleer mühimmatının infilak ettirilmesi sonucu gerçekleştiğini öne sürmeyi planladığını söyledi.

Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Birliği Şefi İgor Kirillov, konuya ilişkin açıklamasında Kiev rejiminin planına göre böyle bir mühimmatın patlamasının, malzeme olarak olarak yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumun kullanıldığı düşük kapasiteli bir Rus nükleer mühimmatının olağandışı patlaması gibi gösterilerek gizlenebileceğini belirtti.

Kirillov, konuya ilişkin açıklamasında Kiev rejiminin planına göre böyle bir mühimmatın patlamasının, malzeme olarak olarak yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumun kullanıldığı düşük kapasiteli bir Rus nükleer mühimmatının olağandışı patlaması gibi gösterilerek gizlenebileceğini belirtti.

Rus komutan, “Havadaki radyoaktif izotopların varlığı daha sonra Avrupa’da kurulu uluslararası izleme sisteminin sensörleri tarafından kaydedilecek ve ardından Rusya Federasyonu, taktik nükleer silah kullanmakla suçlanacak” vurgusunu yaptı.

Rus general, ‘kirli bombanın’ radyoaktif izotopları ve patlayıcı malzemesi olan bir konteyner olduğunu, malzeme patlatıldığında konteynerin tahrip olup, radyoaktif maddenin ise şok dalgasıyla püskürtüldüğünü ve bunun geniş alanlarda radyoaktif kirlenmesine neden olduğunu, ayrıca radyasyon hastalığına yol açabildiğini hatırlattı.

Kirillov, “Radyoaktif madde olarak kullanılmış nükleer yakıt depolama tesislerinde ve nükleer santrallerin kullanılmış yakıt havuzlarında depolanan kullanılmış yakıt unsurlarının bileşiminde bulunan uranyum oksit kullanılabilir. Ayrıca Çernobil Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) kullanılmış nükleer yakıt depolama tesislerinden çıkan radyoaktif maddeler de kullanılabilir” diye konuştu.

Kirillov, Ukrayna’nın radyoaktif parçalar içeren ‘kirli bomba’ yapımını tamamlamak üzere olduğunu belirtti:

“Elimizdeki bilgilere göre Ukrayna’nın iki kurumuna ‘kirli bomba’ yapmaları için spesifik talimatlar verilmiş durumda. Bu konudaki çalışmaları son aşamasında bulunuyor.”

Kirillov, Kiev’in kendisinin ‘kirli bomba’ kullanacağı bir provokasyon gerçekleştirerek, Rusya’yı Ukrayna’da kitlesel imha silahı kullanmakla suçlamayı ve böylelikle dünyada Moskova’ya karşı güveni sarsacak güçlü bir Rusya karşıtı kampanya başlatmayı amaçladığını söyledi.

“Radyolojik patlayıcı cihazın patlatılması, kaçınılmaz olarak birkaç bin metrekareye yakın bir alanın radyoaktif kirlenmesine yol açacak” diyen Kirillov, Ukrayna’nın ‘kirli bomba’ kullanma nedeninin olduğunu, ayrıca onu geliştirmek için bilimsel, teknik ve endüstriyel potansiyele sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Rus komutan, “Ukrayna ‘kirli bomba’ provokasyonu sonucunda yerel nüfusun gözünü korkutmayı, Avrupa’daki sığınmacı akışını artırmayı ve Rusya Federasyonu’nu nükleer bir terörist olarak göstermeyi planlıyor” vurgusunu yaptı.

‘Savunma Bakanlığı ‘kirli bomba’ infilakı durumu için güçlerini ve araçlarını hazır duruma getirdi’

Kirillov, “Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan gelebilecek olası provokasyonlara karşı koyma ile ilgili çalışma organize etti, güçler ve araçlar, radyoaktif kirlenme koşullarında görevleri yerine getirmeye hazır hale getirildi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: