AB, RUSYA’YA EKONOMİK YAPTIRIMLARI 6 AY DAHA UZATTI, ZELENSKİ AĞLAMAYA DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği (AB), savaş nedeniyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha -31 Temmuz 2023’e kadar- uzatılmasının kararlaştırıldığını önceki hafta açıklamıştı.

Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar ilk olarak 2014 yılında başlamış, Rusya-Ukrayna savaşıyla önemli ölçüde genişletilmişti.

Rusya’ya yönelik yaptırımların ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünleri de içeren geniş bir yelpazede sürdüğüne vurgu yapılan açıklamada, deniz yoluyla taşınan ham petrol ile bazı petrol ürünlerinin Rusya’dan AB’ye ithalatının yasaklandığı, bazı Rus bankalarının uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarıldığı ve çok sayıda yayın kuruluşunun faaliyetlerinin askıya alındığı hatırlatıldı.

ZELENSKİY ŞİKAYET ETTİ: RUSYA YAPTIRIMLARA ÇOK HIZLI UYUM SAĞLIYOR

Kokainman bir palyaço olan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise geçtiğimiz hafta içinde, Rusya’nın yaptırımlara uyum sağlama hızı karşısında Avrupa’nın yeni kısıtlamalar getirmede yavaş kalması dolayısıyla yaptırımların işe yaramadığını ima etti.

Gazeta.ru’nun haberine göre Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, bir grup Avrupalı komisyon üyesiyle birlikte Kiev’e gelen Avrupa Komisyonu (AK) başkanı Ursula von der Leyen ile düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında Rusya’nın yaptırımlara daha hızlı uyum sağladığını, Avrupa’nın ise yeni kısıtlamalar getirme hızını yavaşlattığını ifade etti.

“Şu anda Avrupa’nın yaptırım temposunun bir parça yavaşladığını görüyoruz” diyen Zelenskiy, aynı zamanda Rusya tarafının kısıtlamalara hızlı bir şekilde uyum sağladığını dile getirdi.

Zelenskiy, bunları gerekçe göstererek Moskova’ya yaptırım baskısının arttırılması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) son olarak 16 Aralık 2022 tarihinde Rusya’ya yönelik dokuzuncu yaptırım paketini yürürlüğe koymuştu. Bir süre sonra AB’de Rusya’ya karşı onuncu yaptırım paketinin de kabul edilme ihtimali konuşulmaya başladı.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Sijarto 23 Ocak’ta, önceki kısıtlamalar Avrupa’yı çıkmaza soktuğu için Rusya’ya karşı onuncu bir yaptırım paketinin kabul edilmesinin ‘büyük bir hata’ olacağını ifade etmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: