SEÇİMLER VE SÜNNÎLİK

Selim GÜRSELGİL

CHP seçmeni aralarında tartışıyor, ben de okuyorum. CB seçimlerinde istediklerini alamamanın suçlusunu buldular: “Sünnîlik”… Bazısı “sünnî Türkler bu ülkenin en büyük sorunudur” diyor. Bazısı “sünni Kürtleri de unutma. Bu ülkenin temel sorunu sünnîlikle modern vatandaşlık arasındadır” diyor. HDP seçmenine -sanki çoğu sünnî değilmiş gibi- Kılıçdaroğlu’nun arkasında durduğu için övgüler düzüyorlar.

Sapıttılar herhalde. Alkolü fazla kaçırdılar. CB seçiminden ne bekliyorlardı ki? Sünnî Türkleri paryalaştıracak bir azınlık diktatörlüğü mü? Bu mümkün mü? Sünnîler bu ülkenin aslî unsurudur. Bu ülkeyi fethedenler, yüzlerce yıl onun zaferi için dünyanın dört bir yanında savaşan, can veren, ülke dara düşünce yine sorumluluktan kaçmayıp istiklâl mücadelesi verenler, kısacası bu ülkenin sahipleri. Sünnî Türkleri düşman gören bir siyasî anlayışın bu ülkede oy alabilmesine, iktidara gelebilmesine, iktidarda kalabilmesine imkân ve ihtimal yoktur. Kemalizm bile sünnî Türkleri esas almış bir ideolojidir. PKK amacına ulaşsa o da sünnî Kürtleri temel kabul edecek, ideolojisini onlara giydirmeye çalışacaktır.

Bazıları, çevrelerinden, ailelerinden aldıkları nefret psikolojisinden dolayı dengesizleşiyorlar herhalde. Birkaç gün sonra akılları başlarına gelecek, yüzsüz yüzsüz bizden oy isteyecek, bizim oylarımızı almadan emellerine ulaşamayacaklarını düşünecekler.

Onları kim bu topluma düşman ediyorsa iyi etmiyor. Onlara ulaşamayacakları hayaller gördürüp, ulaşamadıklarında da ruh hastaları haline gelmelerine yol açıyor.

Seçim sonuçlarından bağımsız olarak söylüyorum: Sünnî Türkler size oy verseler bile sizi tanıyınca verdiklerini geri almasını bilir.

Bu dünyanın her yanında böyledir. Her ülkenin aslî unsurları, tarihî olarak o ülkede yaşamanın ve hükümran olmanın bedelini ödemiş olanlar vardır. Bazı ülkelerde sonradan ortaya çıkan bir azınlık onlara boyunduruk vursa bile bu kalıcı bir zafer olmaz. Mutlaka geri teper.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: