YERDEN FIŞKIRIYOR, GÖKTEN YAĞIYOR; BELÂ BELÂ ÜSTÜNE: SEL KARADENİZ’DE CAN ALDI

Aşırı yağışlar dün Ankara’dan Çorum’a doğru Orta Anadolu’nun kuzey kısımlarını etkisi altına almış ve sel görüntüleri bizleri bir kez daha dehşet ve haşyete sürüklemişti.

İlerleyen saatlerde Orta Karadeniz’de etkili olan yağışlar Kastamonu, Sinop ve Samsun’da tesirli olurken sel ölümlere yol açtı.

SAMSUN’DA SELE KAPILAN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ: KASTAMONU’NUN İNEBOLU İLÇESİ BOŞALTILIYOR

Sağanak yağış Türkiye’de etkisini göstermeye devam ediyor. Samsun’da dengesini kaybederek sele kapılan bir kişi hayatını kaybetti. Sinop’ta ise sağanak nedeniyle iki ilçede taşımalı eğitime ara verilirken, bazı yol güzergahlarında heyelan meydana geldiği bildirildi. Kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da ise İnebolu ilçesi boşaltılıyor.

Sinop’ta etkili olan sağanak nedeniyle bazı evleri su bastı. Kentte iki gündür etkisini sürdüren sağanak hayatı olumsuz etkiledi.

Sağanak nedeniyle Akliman mevkisinde evlerini su basan iki aile, Valilik tarafından geçici olarak kentteki bir misafirhaneye yerleştirildi.

Sinop Belediyesi ekipleri, su baskınlarının yaşandığı bölgelerde çalışma yaptı.

Ayancık-Türkeli yolunun 36’ncı kilometresinde heyelan meydana geldi. Karayolları ekipleri kapanan yolu tekrar trafiğe açmak için çalışma başlattı.

Ayancık-Boyabat karayolu da heyelan nedeniyle araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

İki ilçe arasındaki ulaşım ise eski Akçekese yolundan sağlanıyor.

Sinop-Ayancık karayolu üzerinde bazı noktalarda oluşan heyelanlara da karayolları ekipleri müdahale ederek, temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Sinop’ta etkili olan sağanak nedeniyle iki ilçede taşımalı eğitime pazartesi günü ara verildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, il genelinde sağanağın öğle saatlerine kadar devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Kuvvetli ve gök gürültülü sağanak nedeniyle yarın Ayancık ve Türkeli ilçelerinde tedbir amaçlı olarak taşımalı eğitime ara verildiği ifade edilen açıklamada, Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı’nın da yarın için ziyarete kapatıldığı bildirildi.

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Anadolu Ajansı muhabirine, il genelinde yağış sebebiyle olumsuz bir durumun bulunmadığını vurgulayarak, “İki ilçemizde köylerdeki öğrencilerimiz için tedbir amaçlı taşımalı okulları tatil ettik” dedi.

Samsun’da sele kapılan kişi hayatını kaybetti

Samsun’un Ladik ilçesinde sele kapılan kişi yaşamını yitirdi.

İlçede etkili olan sağanakta bazı dereler taştı, evlerin alt katlarını su bastı.

Alıçlı Mahalesi’nde hayvanlarını köprüden geçirmek isteyen 65 yaşındaki Şükrü Köksal dengesini kaybederek sele kapıldı.

Tüfeçidere Mahalesi’nde de yağışın ardından oluşan taşkınlar, hayatı olumsuz etkiledi. Büyükşehir Belediyesi, Kavak ve Ladik belediyeleri ekipleri, iş makineleri ile mahalleye giderek bazı evleri tahliye etti.

Kastamonu’da sel tehlikesi: İnebolu ilçesi boşaltılıyor

Kastamonu’nun İnebolu ilçe merkezinden geçen Söke Çayı’nda su seviyesinin yükselmesiyle çayın etrafında bulunan bodrum ve giriş katta oturanlar ile araçların tahliyesine başlandı.

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren sağanak etkili olmaya devam ediyor.

İki kez sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Kastamonu’nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayı’nın taşkın riskine karşı ilçede tedbirler artırıldı.

İnebolu ilçesinde giriş kat ile birinci katta oturan ailelerin üst katlara çıkması ya da evlerini tamamen boşaltmaları istenerek, Söke Çayı çevresinde bulunan araçlarında kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Amasya’da bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Merkeze bağlı Kızılkışlacık köyüne pikniğe giden Murat E, Zilal Ş. ve eşi Serkan Ş, 05 AAD 046 plakalı otomobille sel sularına kapıldı.

Serkan Ş, kendi imkanlarıyla araçtan kurtuldu, Murat E. ve Zilal Ş. araçla birlikte kayboldu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen jandarma ve AFAD ekiplerince arama çalışması başlatıldı.

AFAD, jandarma, özel idare ve Samsun Jandarma Komutanlığı su altı arama kurtarma ekiplerince arama çalışması yapıldı.

Su altı arama kurtarma ekipleri Murat E’nin cansız bedenini yaklaşık 150 metre uzaklıktaki sulama göletinde buldu. Zilal Ş’yi arama çalışmaları sürüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: