NASIL ARZU EDERSİNİZ? PAKET Mİ YAPALIM, BURADA MI YERSİNİZ?

Av. Mehmet TIĞLI

Fransa’da başlayan isyanı mülteciler üzerinden okumak, Fransa sokaklarında yaşananları yorumlamanızda ıskalamaya neden olabilir. Zaten siyasî iktidarlar bu zaviyeden okumanızı istiyor, ki sorumlukları perdelensin, biriken öfke kendilerine değil, mülteciler üzerine yönelsin. Mülteci problemi ayrı bir problem, tartışma zemini de Fransız sokaklarındaki hareketliliğin tartışma zemininden oldukça farklı, aktörleriyle, sebep sonuç ilişkileriyle. Bu sebeple Fransa’da yaşananlara bakıp, Türkiye’deki mülteci problemlerini değerlendiremezsiniz.

Fransa’daki isyanın aktörleri, 4.-5. kuşaktır Fransa’da yaşayan, Fransa’ya ulus bağıyla bağlı, evi, yurdu, işi olan Afrika kökenli Fransız yurttaşları… Aslî vatanları sömürgeleştirilmiş, zorla getirilmiş, amiyane tabirle etinden, sütünden, derisinden istifade edilip, iliklerine kadar sömürülmüş, hatta dedeleri Fransız ordusunda savaşmış insanlar. Yani hayatî tehlikeden dolayı geçici olarak sığınmış misafirler değil. Tamamen Fransa’nın sosyolojisinin, tarihinin, ekonomisinin, siyasetinin çıkmazlarından doğan rahatsızlıklarla oluşan isyanlar. Ayrıca pandemi yasaklarıyla yatıştırılan sarıyelekliler isyanı ve yağmalamaları da ortadayken… Yağma istenmiyorsa önce kendi yağmanı sonlandırmalısın.

Bunlar göz ardı edilerek, isyandaki yağmalama görüntüleri üzerinden, “yarın bizim de rahatımız bozulur mu?” paniği ile öfkenin yağmacılara boşaltılması belki sizi rahatlatır ama rahatsızlıkları ortadan kaldırmaz.

Gazeteci Richard Medhurs yayınladığı aşağıdaki konuşmasıyla Fransa’da yaşananların bam teline değinmiş ve öfkenin yönlendirilmesi esnasındaki manipülasyona da dikkat çekmiş.

Tüm bu açıklamalardan ayrı olarak, liderlerinin ağzından “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” şeklinde ifadeye gelen Fransa’nın NATO’dan ve dolayısı ile Anglosakson hegemonyasından bağımsızlaşma arzusu nedeniyle de isyanlar Amerika/İngiltere tarafından altan alta desteklendiği göz önünde bulundurulmalı. Elbette bu destek, isyana katılanın hakkına halel getirmez.

İsyanlar şarkı ve kliplerdeki gibi aşklı, danslı, çiçekli, böcekli durmuyor sokaklarda. Şiddet ve yağma doğasında var. Sahi siz nasıl isterdiniz isyanınızı, paket mi yapalım evde mi yersiniz?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: