ANTİ-FAŞİZMİN RUS TANIMI

Ayhan SÖNMEZ

Standart Rus’a göre Naziler, yani Ukrayna’daki Svoboda ve Sağ Sektör için şüphesiz geçerli olan şiddetli bir Rus nefreti ile tanımlanıyor. Bu tür bir Nazizm, Batı (özellikle ABD) tarafından yürekten desteklenmektedir; çünkü Ukraynalılar ve Ruslar arasındaki düşmanlığı körüklemeye yardımcı olur, bu da ABD ve onun NATO vasallarının, gelecekteki saldırganlığın Rus karşıtı bir sıçrama tahtası ve daha “Demokratik Lebensraum”u fethetme umudu olarak Ukrayna üzerinde hâkimiyet kurmasını sağlar.

Tarihî olarak, Nasyonal Sosyalizm, büyük ölçüde Slav karşıtı bir dünya görüşü olarak şekillendi ve bu, Rusya’nın Faşizmi (Nasyonal Sosyalizm ile aynı tutarak) tam olarak böyle ifade ediyor. Ve isabetsiz değil bu, Adolf Hitler’in kendi sözlerini hatırlamalıyız: “Asya’yı Uralların arkasına sürmeden Avrupa’nın güvenliği sağlanamayacak. Bu hattın batısında hiçbir örgütlü Rus devletinin var olmasına izin verilmemelidir. Onlar kaba-yabani ve ne Bolşevizm ne de Çarlık fark etmez. Onlar doğa halindeki vahşilerdir.”.

Rusya böylece mevcut çatışmada doğru açıyı aldı. Ukrayna’daki Naziler oyların yalnızca yüzde üçünü almış olsalar bile, yine de hükümette ve daha da önemlisi orduda baskın konumlardalar (açıkça Nazi Azak Alayı normal Ukrayna Ordusuna entegre edilmişti). Tüm Ukrayna düşünce tarzı Rus düşmanlığından besleniyor, çünkü Ukrayna’daki anlatıya aşırı milliyetçiler hâkim.

Bu zihniyet, 1922’ye kadar Rusya’nın bir parçası olan ve Novorossiya (Yeni Rusya) olarak bilinen Doğu Ukrayna’da binlerce etnik Rus ve daha az ölçüde etnik Ukraynalı sivilin (dikkat edin hepsi Ukrayna vatandaşı) öldürülmesinden doğrudan sorumludur.

Rusya’nın yüksek ihtimalli zaferinden sonra, şüphesiz, özellikle okullarda ve medya aracılığıyla, büyük bir yeniden eğitim ve denazizasyon programına dahil olmak zorunda kalacak. “NATO’ya hayır, AB’ye evet” formülüne dayalı uzlaşma olamaz. Batı, Ukrayna Nazizminin kaynağı ve sponsorudur. Hitler’in dediği gibi: “1918’de Baltık ülkelerini ve Ukrayna’yı biz yarattık.”

ABD, Ukrayna’yı bir NATO ileri karakolu, uluslararası sermayenin hizmetinde bir satraplık ve uyanış ideolojisi olarak görüyor. Dolayısıyla Rus anti-faşizmi, Rusluğa yabancı fikirlerin reddini temsil eder. Bu nedenle, bir Rus, Marksizm gibi tamamen Batılı bir yapı olan Nasyonal Sosyalizm/Hitlerizm’in ideolojik kavramlarını kabul etse bile asla Nazi (veya Faşist) olamaz. Bu nedenle, Rus anti-faşizminin derin bir etnik bileşeni vardır. Çarlık döneminde Rusya, aynı işleve hizmet eden Batı karşıtı bir Katoliklik karşıtlığı geliştirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sovyetler Birliği’nin sembollerine ve anlatılarına (örneğin, milli marş ve Kremlin kulelerini süsleyen kırmızı yıldızlar) başvurması da ideolojik değil, etnik düzeydedir. Rus Komünizmi “orijinal”, yani Yahudi-Alman Marksizmi’nden arındırılmış, tıpkı Rus Ortodoksluğunun herhangi bir Yahudilikten mahrum bırakıldığı gibi.

Yahudiler Tanrı’nın halkı değildir; Rus’a göre her Paskalya’da Hazreti İsa, Filistin’de, İsrail’de değil, Rusya’nın kendisinde, mezardan dirilir. Hazreti İsa bir Rus Ürdün’ünde vaftiz edilir. Bu Rusya’yı “acı çeken bir ülke” yapar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: