EN STRATEJİK ÜRÜNÜMÜZE DARBE VURULUYOR

Bugünün dünyasında zirai en stratejik maddî değer olarak öne çıkıyor. Bu sebeple çiftçilik ve çiftçilerimize gözbebeğimiz gibi bakmamız gerekmekte.

Türkiye’de çiftçiler ise seslerini duyuracak yer arıyorlar.

Eskişehir’de çiftçilik yapan Âdem Çalışkan, yetiştirdiği buğdayını Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) satamadığını söyledi. Çalışkan; “TMO alım yapacağını açıkladı. Ancak randevu bulmak mümkün değil. Aylar sonraya randevu… Biz lisanlı depoya, TMO’ya veremiyoruz buğdayı muhafaza edecek kendi yerlerimiz yok. Buğdayı açık araziye döküp bekliyoruz. Randevu almak mümkün değil. Bu büyük bir sorun” dedi.

“BİZİ TÜCCARA MAHKÛM EDİYORLAR”

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde çiftçilik yapan Âdem Çalışkan, bu sene ürettiği buğdayı satacak bir yer bulamıyor. TMO’nun randevularının dolduğunu belirten Çalışkan “Bizi tüccara mahkûm ediyorlar” dedi.

Çalışkan, açıklanan buğday alım fiyatlarının yanıltıcı olduğunu söyledi. Çalışkan, “Genelde buğday yetiştiriyoruz. Bu sene de epeyce buğday ekmiştik. Ancak hükümet buğdayın fiyatını 9 bin 250 lira olarak açıkladı. Ancak bu buğdayın birinci sınıf makarna buğday fiyatı olduğunu halkımıza bildirmek isteriz. Bu yörede o cins buğday yetiştirmek mümkün değil. Bizim buğdayımızın edeceği en fazla 8 lira. Ancak bugünkü girdi maliyetleriyle akaryakıta gelen zamları da göz önüne alırsak buğdayın kilo başı maliyeti zaten 7 lirayı buldu” diye konuştu.

“TMO’DAN RANDEVU BULMAK MÜMKÜN DEĞİL…BUĞDAYI AÇIK ARAZİYE DÖKÜP BEKLİYORUZ”

Buğdayı randevu alamadıkları için TMO’ya satamadıkları belirten Çalışan, şunları söyledi:

“Bu yetmezmiş gibi buğdayı satmakta zorlanıyoruz. Çünkü, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden başka satacak yerimiz yok. Lisanslı depoların hepsi Rusya ve Ukrayna’dan gelen buğdayla doldurulmuş durumda. TMO alım yapacağını açıkladı ancak randevu bulmak mümkün değil. Aylar sonraya randevu… Biz lisanlı depoya, TMO’ya veremiyoruz buğdayı muhafaza edecek kendi yerlerimiz yok. Buğdayı açık araziye döküp bekliyoruz. Randevu almak mümkün değil. Bu büyük bir sorun.”

Çalışkan, 25 Temmuz Çarşamba günün toplanacak TBMM’ye de çağrı yaparak çiftçilere destek olunmasını istedi. Çalışkan, şunları söyledi:

“Öte yandan bu sene aşırı yağışlar nedeniyle buğday sarı pas hastalığına yakalandı. Bu yüzde 20-30 düşük verim anlamına geliyor. Buğdaylar sarı pas hastalığına yakalandığı için TMO bunları hiç almıyor. Geçen yıl buğdayın satmayan çiftçinin buğdayı ambarında bekliyor, lisanslı depolarda bekliyor alan yok. Bizi tüccara mahkûm ediyorlar. TMO geçen yılki buğdayı da almayacağını ilan etti. Bu buğday toptan, tüfekten daha önemli stratejik bir üründür. Eğer Türk çiftçisi desteklenmezse yakında aç kalacağız. Diyebilirler, ‘Ekmek bulamazlarsa pasta yesinler’ diye ama pastada undan yapılıyor. Yakında Meclis’imiz olağanüstü toplanacak lütfen çiftçinin bu sorununu Meclis gündemine taşınmasını ve bir çözüm üretilmesini istiyoruz.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: