MÜDAHALE ETMESEYDİK HİLÂFET KURULURDU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’da yayımlanan haftalık Le Point gazetesine verdiği mülakatta, Fransa’nın Sahel’deki askeri operasyonlarının ‘halifelik kurulmasını’ engelleyerek başarılı olduğunu ileri sürdü.

Fransa 2013 yılında ve 2014 yılında Serval ve Barkhane adlı iki operasyon başlatmıştı. “Afrika devletlerinin talebi üzerine Fransa’nın gerçekleştirdiği bu müdahaleler başarılı olmuştur. Sınırlarımızdan birkaç bin kilometre ötede halifeliklerin kurulmasını engellediler,” diyen Macron, Fransa’nın ‘terörle mücadele’ için Afrika devletleriyle ‘güçlerini birleştirmekte’ haklı olduğunu savundu.

Macron, “Onlar olmasaydı muhtemelen Mali olmazdı, Burkina Faso olmazdı ve Nijer’in hala var olacağından bile emin değilim,” dedi.

Macron’a göre bu operasyonlar Fransa’nın ‘onurunu’ ve ‘sorumluluğunu’ yansıtsa bile, ‘darbe olduğunda ve yeni rejimlerin önceliği terörle mücadele olmadığında’, ‘ilgili devletler için trajik’ olsa da Fransa’nın artık müdahil olamayacağını açıkladı.

Macron ayrıca ‘güvenlik mantığından’ uzaklaşarak ‘Fransa’nın çıkarlarını savunduğu ve Afrika’nın başarılı olmasına yardımcı olduğu’ bir ‘ortaklık mantığına’ doğru ilerlediğini açıkladığı bölge politikasını savundu.

Fransa, ‘cihatçılıkla mücadele’ için Nijer’de hala 1.500 Fransız askeri bulunduruyor. Macron bir kez daha anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi ve Nijerli mevkidaşı Mohamed Bazoum’un serbest bırakılması çağrısında bulunarak Nijer’deki askeri darbenin ‘Nijer’de demokrasiye, Nijer halkına ve terörle mücadeleye karşı bir darbe’ olduğunu ileri sürdü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: