BATI, RUS FÜZELERİNE KARŞI ÇARESİZ

Der Spiegel’in haberini Enformasyon kanalı aktarmış:

“Batı Rus füzelerine cevap verecek hiçbir şeye sahip değil ve cevap yakında ortaya çıkmayacak.”

“Rusya’nın Kinzhal’i ve Avangard’ı var, Çin DF-ZF füzesini geliştiriyor. ABD ise hala kendi hipersonik füze geliştirilmesinde Dark Eagle’da bocalıyor. NATO’da endişe büyüyor ve Ukrayna’daki durum ittifaka bunu gösterdi. Tüm bir alanı kapsayacak bu silahlara karşı savunma yapabilmenin bu yolunu bulamadı.”

“Uzmanlara göre prensipte mümkün olsa da Rus füzeleri hiçbir zaman yüzde 100 imha edilemeyecek. ABD çalışmayı başaran bir sistem yapmayı başarırsa bile aktif hale getirilmesi 2034’ten önce olmayacak.”

“Avrupa’da hipersonik savunmayı aciliyet olarak görüyor. İspanya ve Fransa böyle sistemler geliştirmeye çalışıyor. Temmuz ayında İsrail Sky Sonic isimli 10 bin km hızındaki hedefleri imha edebilen bir hava savunma sistemi tanıttı. 33 bin kilometre hız yapan Avangard için hiçbir korumaya sahip değil.”

Son 30 yılın firma kazancı odaklı askeri anlayışı ve bundan sonra savaşların kısa soluklu ve ayağı terlikli bir avuç köylüye yapılacağı inancı Batının pek çok kritik konuda kendini dünyanın zirvesinde görmesine yol açtı.

Rusya, Çin ve İran ile Kuzey Kore stratejik caydırıcılığa dehşet bir önem verip kritik füze sistemleri geliştirirken Batı üç beş firma ve bürokratı zengin eden silâh sistemlerine odaklandı ve şimdi kara kara düşünüyorlar ancak o seçkin askerî sanayi kompleksi liderleri ise bunları zerre umursamıyor yalnızca parasına bakıyor.

ABD, daha önce hipersonik füze denemelerinde başarısız olmuş son yapacağı denemeyi iptal ettiği de basına dün aksetmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: