CUMARTESİ FİLİSTİN EYLEMİ

ALMANYA’DA HUKUK NEREYE KADAR İŞLEYECEK?

Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Frankfurt şehrinde cumartesi günü “Filistin ile Dayanışma” yürüyüşü tertip edileceğini hafta başında belirten Filistin Derneği yetkilisi Aitak Barani cuma günü çıkartılan bir kararla geçici olarak tutuklandı.

Çarşamba günü bu yürüyüşü yasakladığına dair Frankfurt İdare Mahkemesi bir açıklama yapmıştı. Buna mukabil Perşembe günü bu kararı protesto eden Barani sert bir dil kullanarak “Yasak derhal kaldırılsın!” ve “Hakimlere rüşvet mi verdiler?” açıklamalarında bulunmuş ve Cuma günü tekrar meydanlarda olacaklarını dile getirmişti. Cuma günü Römersberg semtinde buluşma noktasına gelen Barani burada kendisini bekleyen Polis tarafından “Halkı galeyana getirme” suçundan geçici olarak tutuklandı.

Aynı gün ise Frankfurt İdare Mahkemesi ilginç bir karar alarak yürüyüş yasağını geri aldığını bildirdi. Yasak kararını geri alan hâkim şu açıklamayı yaptı: “Hessen eyaletinin -Toplantı Özgürlüğü Yasası-nın Filistin ile dayanışma içerisinde olmak isteyen aktivistlere böyle bir yürüyüşü engelleyebilecek ciddi anlamda bir engeli yok. Tam bir yasak için büyük güvenlik sorunu olması gerekiyor ve yapılan incelemelerde bu söz konusu değil!”

Malûm Almanya hafta sonu tatili ile daha kalabalık protestolara şahid olabilir. İlgiyle takip edeceğiz!

Adımlar Almanya – 14 Ekim 2023

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d