BU TOPRAKLAR İSGÂLCİLERE AİT DEĞİL

Khaled al-Yamani (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Lübnan yöneticisi)

İşgalci İsrail güçleri, dolambaçlı yollarla Gazze kentinin batısına ve kent merkezine ulaşmak için kara harekatına odaklanmaya devam ediyor.

Direnişin açıklamalarına göre, işgal ordusunun çeşitli araçlarına her iki saatte bir makine oranında kayıp verdiriyor ve bu ortalama, kara harekatının ilk aşamasında olduğu göz önüne alındığında, işgal ordusunun kara kuvvetleri üzerinde büyük bir yük oluşturuyor.

Siyonistlerin askeri araçları, özellikle Merkava tankları ve personel taşıyıcıları, 360 derece görüş sağlayan bir koruma ve görüş sistemi ile donatılmış olsa da direniş savaşçılarının araçlarla doğrudan çatışmaya girebilmeleri, Filistin direnişinin kararlılığı karşısında teknolojinin etkisizliğini yansıtıyor.

Direniş, kara işgaline karşı baskın ve vur-kaç modelini kullanıyor, zira direniş grupları ilerlemelerini engellemek için araçlarla geleneksel çatışma ve karşı karşıya gelme üzerinde çalışmaz (bu onları savaş uçağı füzeleri ve insansız hava araçları için kolay hedefler haline getirir). Baskın ve vur-kaçlar pusuların ve konumların mümkün olan maksimum etkinliğine izin veren alanlara ilerlemelerine imkân sağlıyor. Baskın grupları, işgal ordusunun araçlarını ve askerlerini birden fazla mevziden tüketerek birliklerin hareketine engel oluyor.

Filistin’in kuzeyinde Hizbullah’a karşı verilen kayıplar hesaba katılmazsa düşmanın şimdiye dek Gazze cephesinde verdiği kayıplar 351 asker ve subay ile 136’dan fazla tank ve askeri araçtan oluşuyor.

Direniş, muharebe harekatlarının geliştirilmesinin bir parçası olarak çatışmaya yeni silahlar getirdi; bunların en önemlisi, TGB vakumlu anti-personel füzelerinin kullanımına ek olarak, kablo güdümle çalışan Kornet’e benzer güdümlü tanksavar füzeleri olan Konkur füzelerinin kullanılmasıydı.

Havan ve topçu müfrezeleri, ilerledikleri eksenlerde işgal ordusunun araç konsantrasyonlarına karşı koruma ve yıpratma faktörü oluştururken, direniş grupları tarafından yayımlanan video klipler, farklı kalibrelerde havan mermilerinin kullanıldığını göstermişti.

Direnişin hareketi ve video materyallerinin kısa sürede yayımlanması, direnişin iletişim, komuta ve kontrol sistemlerinin uyumunu ve Siyonist savaş günleri boyunca havadan yapılan yoğun saldırıların söz konusu sistemlerin harekâtları yönetme ve sahadan geri bildirim alma konusundaki etkinliğini etkilemedeki başarısızlığını yansıtıyor.

Gazze Şeridi’nin kuzey ve doğusundaki savaş cephelerinde harekât bölgesinden yayımlanan video görüntüleri, hedef alınan bölgelerdeki pusuların ve tünellerin gücünü ve direniş savaşçılarının bunları araçlara ve askerlere baskınlar düzenlemek ve geri çekilmek için kullanma becerisini gösteriyor.

İşgalciler sahadaki kayıplarını yavaş yavaş ortaya koyarken işgal liderlerinden, savaş kabinesi mensuplarından ya da Genelkurmay Başkanından sahadaki çatışmaların şiddetini ve işgal ordusunun verdiği kayıpları ifade eden tek bir açıklama bile gelmiyor.

İşgal ordusu, Gazze ve kuzey vilayetleri civarındaki çeşitli harekât eksenlerinde hareket ederken dramatik adımlar atma konusunda son derece isteksiz, zira işgal, direniş tarafından hazırlanmış olabilecek büyük ateş karelerine girmekten kaçınıyor, nitekim bu, kara kuvvetleri için mutlak bir ölüm anlamına gelir ve kara harekâtını zafer imajını yeniden tesis etmek için bir araç yerine onu baskı altına alan bir faktöre dönüştürür.

7 Ekim’de işgal ordusunun prestijinin direniş tarafından yok edilmesinin ardından caydırıcılığının yeniden tesis edilmesi için Amerika’nın filoları gönderildi. Bu yapay varlığı kurtarmaya geldiler.

Bu varlığın bugün yaşadığı ıstırap, güven kaybından çok daha derin. İlk defa bu toprakları terk etmeye ve geldikleri ülkelere göç etmeye başladılar.

Gazze saldırısı çok şeyi değiştirdi ve ne yaparlarsa yapsınlar bunun yansımalarını silemeyecekler. Filistin, güçlü bir rüzgâr karşısında sallanan ve kökleri basit ama önemli bir nedenden dolayı toprağa karışan devasa bir ağaç; bu topraklar onların toprakları değil.

Kaynak: https://harici.com.tr/fhkc-lubnan-ust-duzey-yetkilisi-khaled-al-yamani-gazze-savasini-harici-icin-yorumladi/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: