ABD, Bağdat Büyükelçiliği’ni Tahliye Ediyor

ABD, Bağdat Büyükelçiliği’ni Tahliye Ediyor

Irak Milli Cephesi’nin Bağdat’a doğru ilerlemeye çalışmasından sonra büyükelçiliği tahliye etme kararı alan Washington yönetimi, aralarında deniz piyadelerinin de olduğu bir ekip ile büyükelçilik binasının tahliyesini gerçekleştiriyor. Elçilik görevlilerin Ürdün’ün başkenti Amman’a gönderileceği belirtildi.

Bu haber medyaya düşmeden önce biz “Adımlar Haber” olarak Amerika’nın Bağdat Büyükelçiliği’ni boşaltıp kaçmaya başladığını bildirmiştik.

/bagdat-amerikan-buyuk-elciligi-bosaltildi-mi/

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’a gidecek vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu. Bakanlık, zorunlu olmadıkça Irak’a gidilmemesi gerektiğini, ülke içinde seyahatin güvenli olmadığını duyurdu.
Bağdat elçiliği küçültülüyor

ABD yönetiminin yeni kararına göre alınan önlemlere rağmen Bağdat Büyükelçiliği işlevsel olmaya devam edecek.

ABD işgal ordusu yetkilileri, Bağdat’a gönderilecek takviye askeri personel sayısının 100’den az olacağını ve aralarında deniz kuvvetleri askerlerinin de bulunacağını açıkladı.

Diplomatların Erbil ve Basra’ya kaydırılmalarının geçici olduğunu açıklayan ABD’nin hükümet sözcüsü Jen Psaki, elçilik çalışanlarının bir kısmının da Ürdün’ün başkenti Amman’a gönderildiğini söyledi.

Washington ayrıca vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Musul, Anbar, Selahaddin, Kerkük ve Diyala’ya seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

Listede büyükelçiliği küçültme kararına rağmen başkent Bağdat yer almadı.
 

ABD – İran İşbirliği

Reuters haber ajansına göre, ABD’li yetkililer IRAK konusunda İran ile görüşmeyi planlıyor.

ABD’nin Wall Street Journal gazetesi de kıdemli diplomatlara dayandırdığı haberinde, diplomatik temasın hangi kanalla yapılacağının henüz kesinleşmediğini fakat pazartesi günü Viyana’da İran’ın nükleer programının görüşüleceği toplantıda konuşulmasının mümkün olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 14 Haziran Cumartesi günü yaptığı açıklamada Irak’taki krizin çözümü için ABD ile çalışabileceklerini söylemişti.

Irak’la ilgili tüm seçenekleri değerlendirdiklerini açıklayan ABD Başkanı Barack Obama da, ABD işgal ordusunun Irak’a dönmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

‘İran’a ihtiyacımız var’

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Irak’ta yönetimin çökmesini engellemek için Washington’un İran’ın desteğine ihtiyaç duyacağını açıkladı.

CBS televizyonunda yayımlanan ‘Face The Nation’ programında konuşan Graham, “Bağdat’ı ayakta tutmak için bize muhtemelen İran’in desteği lazım olacak” ifadelerini kullandı.

Graham, “İran’ın Irak’ta çıkarları var, ülkedeki Şii nüfusu korumak istiyorlar, onlarla Irak’ın istikrara kavuşmasını sağlamak için bir şekilde diyalog kurmalıyız ancak İran’ın durumu fırsat bilerek kendine daha geniş bir alan yaratmasına da engel olmalıyız” dedi.

Graham, İran’a karşı katı tutumuyla bilinen ve nükleer silaha sahip olmasını engellemek için bu ülkeye bir askeri müdahalede bulunulmasını savunmuş bir siyasetçi olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: