CHARLİE HEBDO FEDAİLERİNİN RUHU AVRUPA’YI SARDI

CHARLİE HEBDO FEDAİLERİNİN RUHU AVRUPA’YI SARDI

Charlie Hebdo fedâ taarruzu, İslâm âlemi içerisindeki her kesimden Batıcı hainlerin korku ve panikle hep bir ağızdan ”hepimiz Carliyiz” biçiminde Batı’ya şebekçe yaltaklanmalarına sebep olurken, diğer yandan Batı içerisinden bir kısım vicdanlı aydınlar tarafından Batı’nın İslâm âlemi karşısındaki iki yüzlü ve düşmanca tavırlarına dikkat çeken çıkışlara da vesile oldu. Bir ruh ve değerler krizinin hakim olduğu Batı için, kendi değerlerini canları pahasına müdafaa eden İslâm şehitleri, adetâ gizli birer değerler fedâilerine dönüştü ve tıpkı 11 Eylül sonrası olduğu gibi, İslâm’a ilginin artmasına vesile oldu.

Fransız Yönetmen İsabella Matic, Charlie Hebdo Taarruzunun ardından Facebook hesabından İslâm’ı seçtiğini duyurdu.

Hollanda’nın tanınmış gazetecilerinden Peter R. De Vries ise katıldığı bir televizyon programında Charlie Hebdo saldırısında ölenler için asla “Je Suis Charlie” (Ben de Çarliyim!) demeyeceğini, çünkü onların kasten ve artarak devam eden bir şekilde dinleri aşağılamalarını doğru bulmadığını net bir ibiçmde ifâde etti. Vries ayrıca, çizerlerin genellikle sözde özgürlükleri istismar etmek suretiyle “senin annen bir O…..!” seviyesinin üzerine çıkmayan tarzda yayınlar yaptıklarını söyledi. Vries’ın bu sözleri üzerine salondaki seyircilerden de destek alkışı geldi. Ünlü gazeteci Avrupa’nın “fikir özgürlüğü” adı altında uyguladığı iki yüzlülüğe de vurgu yaparak “Avrupa’da “Yahudi soykırımı” ve Kraliyet aileleri hakkında yapılan eleştiriler suç teşkil edip yasal yaptırıma tabi tutulurken, başka insanların değerlerine aynı hassasiyetin gösterilmediği”ni söyledi.

Batı toplumunun hoşgörüsüzlüğüne de değinen gazeteci, hala Batı’nın “fikir özgürlüğü”nü sadece kendi fikri söz konusu olduğunda tanıyan, fakat başkalarının fikirlerine özgürlük hakkı tanımayan tahammülsüz baskıcı tutumlarını eleştirdi.

Hollandalı gazeteci, aralarında ünlü entelektüellerinde bulunduğu bir çok kişinin programdan sonra kendisini arayarak tebrik ettiklerini, kendilerinin söyleyemedikleri düşüncelerini korkusuzca dillendirdiği için kendisine teşekkür ettiklerini söyledi.

http://www.dailymotion.com/video/x2ev8sd_isabelle-matic-annonce-sa-conversion-a-l-islam_tech

https://www.youtube.com/watch?v=6uVRfYhl2T0

 

Mehmet ŞAKİROĞLU

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: