SARP KURAY’A ÖZGÜRLÜK!

SARP KURAY’A ÖZGÜRLÜK!

Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde 7 yıldır tutuklu bulunan Devrimci Lider Sarp Kuray, geçtiğimiz hafta tahliye edilmesi gerekirken, halen aynı cezaevinde tutuklu tutuluyor.

Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan “torba yasa” ile hükümlüler, haklarında verilen cezanın son yılında, “denetimli serbestlik”ten yararlanarak tahliye olabiliyorlarken, Sarp Kuray’ın elinden bu hakkı hukuksuz bir biçimde alınıyor.

Sarp Kuray’ın eşi Sayın Nur Sürer ve Avukatı Sayın Bedri Gider’in yaptıkları “denetimli serbestlikten yararlanma başvurusu”, ilgili mahkeme tarafından “örgütün halen faaliyette olduğu” gerekçesiyle reddedildi.

Bilindiği gibi, hakkında “Yasa dışı 16 Haziran Örgütü’nü kurup yönettiği” gerekçesiyle uzun süren yargılamalar neticesinde ceza verilen Sarp Kuray’a atfedilen bu “örgüt”ün 1992’den beri bir eylemi yok.

Mahkemenin “halen faaliyette olan örgüt” gerekçesiyle reddettiği bu talep karşısında her gün, bugün de faal olan örgüt mensupları “denetimli serbestlik”ten yararlanarak tahliye edilmekte…

PKK başta olmak üzere –ki, bu yasa “açılım” dahilinde PKK için çıkarılmıştı– bütün örgütlere tanınan bu hak, Sarp Kuray söz konusu olunca niçin işletilmiyor.

PKK faal değil mi?

Aşağıda, konuyla ilgili Nur Sürer hanımefendi ve Avukat Bedri Gider’in Oda Tv’ye verdikleri kısa beyanatlarını da okuyabileceğiniz haberi paylaşıyoruz…

Öncesinde;

Devrimci bir şahsiyet olarak Sarp Kuray’ın duruşuna dikkatinizi çekmek adına, kendisini 2014 Haziran’ında ziyaret eden Avukat Ali Rıza Yaman’a, Kumandan Salih Mirzabeyoğlu ile ilgili söylediklerini dikkatlerinize sunuyoruz:

Lâfı evirip-çevirmeye gerek yok… Mirzabeyoğlu bu toplumun vicdanı olmuştur. Mirzabeyoğlu bu toplumun niçin vicdanı olmuştur?.. Mirzabeyoğlu’nun dostu olan bizlerin de, O’nun düşmanlarının da üzerinde asıl düşünmesi gereken meselesi budur.

Mirzabeyoğlu; vicdanın, adaletin temsilcisi ve ifâdecisidir. O devrimi zaten yapmış. Konsepti kurmuş. Muazzam derinlikli bir fikir meydana getirmiş. Yeni İnsan; o konseptte ve o ahlâkla şekillenecek!

İnsanlar, insanlığı, İslâm’ı ve Allah’ı Mirzabeyoğlu’ndan öğrenecekler! O’nun düşmanları, bizim düşmanlarımızdır. O’nun düşmanları O’nun güzelliğini çekemeyen çirkin ve pislik tiplerdir. Bu pislikler O’na ve bize diz çöktürmeye çalışıyorlar. Ama yapamazlar! Biz kimseye diz çökmedik, çökmeyiz!

Kumandan, bırakın diz çökmeyi 1 milim bile yamulmadı, yamulmaz. Yeni Türkiye’yi biz beraber kuracağız. O’nun iktidarında hiçbir adaletsizlik olmaz. Ölümüne romantik olan birinden kötülük gelmez. O’nun iktidarında herkes, herşeyinden emindir. O, hakikat arayıcısıdır. (…)için söylenen sözün hakikati Kumandan için geçerlidir; asıl ‘Suyu Arayan Adam’ Kumandan’dır. O, hakikat aşığıdır. Zaten bütün kurgular da O’nu gömmek, yok saymak için. Ama tutmadı, tutmaz.

Mirzabeyoğlu kitlelerle buluştu. Daha da buluşacak. Gerçek adalet ve vicdan iktidar olacak!

 

Kumandan Mirzabeyoğlu ile ilgili okuduğunuz bu değerlendirmeleri yapan Sayın Sarp Kuray’ın içinde bulunduğu bu gayrı hukuki durumu hakkında OdaTV’nin haberi şöyle:

“KORSAN BİR DEVLET TARAFINDAN İDARE EDİLİYORUZ”

“Yasa dışı 16 Haziran Örgütü’nü kurup yönettiği” gerekçesiyle 21 yılda 5 kez yargılanıp müebbet hapis cezasına çarptırılan Sarp Kuray, cezasının son yılında denetimli serbestlikten yararlanmak için mahkemeye başvurdu. Mahkeme “örgütün halen faaliyette” olduğunu öne sürerek tahliye talebini reddetti.

Mahkemenin kararını Odatv’ye değerlendiren Sarp Kuray’ın eşi sinema sanatçısı Nur Sürer, “Her gün bir çocuğun öldürüldüğü bir ülkede, korsan bir devlet tarafından idare ediliyoruz biz” dedi.

Odatv’ye konuşan Sarp Kuray’ın Avukatı Saygın Bedri Gider ise “Bu kararın bilinçli olduğunu düşünüyoruz. Hakimlik objektif, tarafsız bir değerlendirme yapmamış. İtiraz edeceğiz” diye konuştu.

GEREKÇE: ÖRGÜT HALEN FAALİYETTE

Sarp Kuray, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ihlal kararı sonrası yeniden yargılanmış ve tekrar müebbet hapse çarptırılmıştı. 21 yılda 5 kez yargılanan Kuray için müebbet hapis verilirken, cezaevinde 7 yıl da dolmuş oldu. AKP’nin torba yasasıyla getirdiği, hükümlünün son yılında denetimli serbestlikten yararlanması uygulaması için başvuran Kuray, mahkeme engeline takıldı. Yasaya göre tahliye edilmesi beklenen Kuray için “örgütün halen faaliyette” olduğu gerekçesi gösterilip tahliye talebi reddedildi.

“BAKKAL HESABI GİBİ HUKUK İŞLETİLİYOR”

Kararı öğrendiği anı “O kadar üzüldüm ki, kalbim sıkıştı” diye anlatan Sarp Kuray’ın eşi sinema sanatçısı Nur Sürer, mahkemenin kararını Odatv’ye değerlendirdi.

Nur Sürer, “Şaşırtıcı olmadı. Hukukun bizim gibi insanlara işlemediğini düşünürsek, şaşırtıcı olmadı. İşin dramatik tarafı bunu bizim reel karşılıyor olmamız” dedi.

“MAHKEME KARAR GÜNÜ ‘HAKKINIZ VAR’ DEMİŞTİ”

Sanatçı Sürer, “Torba yasada kendileri, ‘son bir yılı kalan mahkum denetimli serbestlikten yararlanır’ diye madde koydular. Kendi koydukları şeye bile uymuyorlar artık” diye sitem etti.

Mahkemenin karar duruşmasında “Son yıl denetimli serbestlikten yararlanma hakkınız var” dediğini hatırlatan Sürer, “Kendileri bunu söylemişti ancak bugün yararlanamıyoruz” diye konuştu.

“BİR SANATÇIYA BELKİ DE YAKIŞMIYOR UMUTSUZ OLMAK AMA…”

Karar yapılacak itirazdan umutlu musunuz?” sorusuna ise Nur Sürer şu yanıtı verdi:

“Bir sanatçıya belki de yakışmıyor umutsuz olmak, ama ben bu ülkeye dair bütün umutlarımı yitirmiş durumdayım. Her gün bir çocuğun öldürüldüğü bir ülkede, korsan bir devlet tarafından idare ediliyoruz biz. Artık muhalefete de sinirleniyorum. Onlardan fazlacaydılar ve bu meclis işletilmedi. Ne bileyim, yüzde 10 barajı düşebilirdi. Onlara göre mi hareket edildi… Defakto Başkanlık peşinde bir adam. Bence Başkanlık da yapıyor ayrıca. Benim dinle bir alakam yok, ama onların inandığı Allah bunların hepsinin belasını versin.”

AVUKAT GİDER: KARAR BİLİNÇLİ

Odatv’ye konuşan Sarp Kuray’ın Avukatı Saygın Bedri Gider ise kararı şöyle değerlendirdi:

“İlgili yönetmelik uyarınca terör örgütünden ilişiğini kopardığı anlaşılan kişiler denetimli serbestlikten yararlanır. Bu örgütün 92’den beri eylemi yok. Bu kararın bilinçli olduğunu düşünüyoruz. Hakimlik objektif tarafsız bir değerlendirme yapmamış. İtiraz edeceğiz.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: