KUMANDAN MİRZABEYOĞLU VE GÖNÜLDAŞLARA CEZA YAĞDI

İBDA Mimarı Kumandan Salih Mirzabeyoğlu başta olmak üzere, aralarında Platform Başkanımız Ali Osman Zor’un da bulunduğu İBDA mensuplarına karşı, 25 Ocak 2000 tarihinde Metris Cezaevi’ne gerçekleştirilen “Noel Baba” Operasyonu ile ilgili davanın “yeniden yargılama” kapsamındaki duruşmalarında karar, bugün açıklandı.

İstanbul Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanının heyet değişikliği sebebiyle önceki duruşmada 4 Nisan tarihine ertelediği davada “önceki hükmün onaylanması” kararı çıktı.

Avukat Güven Yılmaz başta olmak üzere duruşmaya katılan avukatlar, yeniden yargılama kapsamında yürütülen duruşmalardaki tanık ifâdelerinin ve kendi beyanlarının dikkate alınarak, önceki hükmün iptali ile, müvekkillerinin beraatine karar verilmesini talep ettikleri son beyanlarının ardından, Mahkeme, kararını açıklamak için kısa bir ara verdi.

Aranın ardından salona alınan Avukatlar ve sanık gönüldaşlara, Mahkeme Başkanı kararı açıkladı. Avukat Güven Yılmaz’ın önceki beyanlarını da tekrar ederek tepki göstermesinin ardından Başkan Mehmet Solmaz’ın “Ankaradakiler de bir baksın” diyerek Yargıtay’ın kararına atıf yapması üzerine Av. Yılmaz, tepkisini sertleştirdi…

Duruşmalarda, Salih Mirzabeyoğlu’nun yargılandığı ana davasından çıkan “beraat” kararı ortadayken, hukuksuz bir şekilde cezaevine atılan bir insana isyandan ceza vermenin saçmalığını vurgulayan Av. Güven Yılmaz, “herşeyi Ankara’ya havale etme” mantığına tepki gösterdi. Yılmaz, dönemin 1. Ordu Komutanı’nın “Gece saat 1’de başlatılan operasyon” beyanı ile ortada bir “isyan”ın değil, kolluk kuvvetlerinin yürüttüğü bir operasyon olduğu gerçeğinin tek başına beraat kararı verilmesi için yeterli olduğu şeklindeki ifâdeleri de, kararın haksız, hukuksuz ve usulsüz bir karar olduğunu gösterir nitelikte.

HUKUKSUZ CEZALAR KATLANDI

Mahkemenin, önceki hükmün infazına devam şeklinde verdiği kararla Sayın Salih MİRZABEYOĞLU başta olmak üzere, Ali Osman Zor ve 22 gönüldaşın tekrar tutuklanması gündeme gelmiş oldu.

Avukatların temyiz taleplerine rağmen verilen bu kararın Yargıtay’da onaylanması hâlinde, dışarıda olan Sayın Salih Mirzabeyoğlu, Ali Osman Zor ve bir çok gönüldaşımızın tekrar cezaevine alınmaları söz konusu olacak.

Söz konusu kararın etkileyeceği kişiler arasında 22 yıldır cezaevinde hukuksuz bir şekilde tutulan Ethem Köylü ve Cemil Şahin de bulunuyor. Gönüldaşlarımız hakkında verilen bu cezaların onaylanması hâlinde, cezaları artacağı gibi, avukatları tarafından yürütülen “yeniden yargılanma” çalışmaları sonucunda tahliye olmalarının da önü kesilmiş bulunuyor. Aynı şekilde dışarıda bulunan gönüldaşlarımızdan bir çoğunun da, önceki davaları kapsamında aldıkları hukuksuz cezaların da katlanarak infaz edilmesi söz konusu.

DÜZEN AYNI DÜZEN

Hukukun, iktidar ve çevresi için “tıkır tıkır” işletildiği günümüzde verilen bu cezaların mânâsı, Din, Vatan ve Millet için iktidar mücâdelesi yürüten bizlerin önünü kesme gayesinden başka bir şey ifâde etmemektir.

Benzer davalardan dolayı (“Hayata Dönüş” vs.) “zaman aşımı”yla beraat, saldırıya uğrayan mahkumlara tazminat kararları verilmesine nisbetle, İBDA Mimarı’na ve mensuplarına gösterilen bu hukuk tanımaz uygulamalar, kararların objektif olmaktan çok siyasî bir nitelik taşıdığını apaçık bir şekilde göstermektedir.

Bu karar, 25 Mart 2015 tarihinde ADIMLAR Dergisi’ne düzenlenen bombalı saldırının devamından başka bir şey olmayıp, saldırganlarla aynı şeyi hedeflemektedir: İBDA ve mensuplarını etkisizleştirmek.

Kimlerin, kimlerle ne gibi ilişkileri olduğunu şimdilik bir tarafa bırakarak ifâde etmek gerekirse, bu ve benzeri kararlar, verdiğimiz mücâdele üzerinde rezerv bir “tehdit unsuru” olarak kullanılmak istense de, biz, asla HAK BİLDİĞİMİZİ SÖYLEMEKTEN, MÜCADELESİNİ VERMEKTEN VE BU UĞURDA ÜNSAL ZOR GİBİ ŞEHİD OLMAK AZMİMİZDEN GERİ DURMAYACAĞIZ.

Bu da bizim, bu düzen ve hukuksuz uygulamaları hakkındaki temyizi mümkün olmayan KARARımızdır!

ADIMLAR Fikir, Kültür, Siyaset Platformu

Mahkeme Tutanakları:

4-nisan-2016-noel-baba-isyan-3 4-nisan-2016-noel-baba-isyan-4

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: