ENSARİOĞLU: “YARGI BİZDE”… O ZAMAN, HEMEN ŞİMDİ ÇÖZÜN!

ENSARİOĞLU: “YARGI BİZDE”… O ZAMAN, HEMEN ŞİMDİ ÇÖZÜN!

Dün İstanbul Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hukuksuz bir şekilde mahkûmiyetle neticelenen 25 Ocak 2000 tarihli “Noel Baba” davasının ardından, akşam, bir televizyon programına katılan Hükümet yetkilileri Yargının kontrolleri altında olduğunu ifâde eden açıklamalar yaptı.

İBDA Mimarı Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun cezaevine girmesine sebep olan ana davasından “beraat” kararı çıkmasına rağmen, hakkında “cezaevinde isyan çıkarmak”tan ceza verilmesi, hukuk tarihinde örneği görülmeyen bir uygulama olarak kayıtlara geçti.

Hatırlanacağı üzere 16 yıl cezaevinde hukuksuz bir şekilde tutulan Salih Mirzabeyoğlu hakkında yapılan “yeniden yargılama” sonrası, 2 Mart 2016 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi “beraat” kararı vermişti. Dolayısıyla verilen bu kararla, Mahkeme, Salih Mirzabeyoğlu’nun 16 yıl boyunca cezaevinde tutulmasının hukuka ve Anayasaya aykırı, yasadışı bir uygulama olduğunu karara bağlamış oldu.

İstanbul Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatlarının Salih Mirzabeyoğlu hakkındaki beraat kararını heyete takdim etmelerine rağmen, haksız bir şekilde tutuklanmış bir kişiye, “isyan etmek”ten ceza vermesinin ardından, dün akşam A Haber’de yayınlanan “Arka Plân” programında AKP’li vekillerin ifâdeleri, hukuksuz kararların sorumluluğun kendilerinde olduğunun beyanı olarak dikkat çekiciydi.

A Haber’de yayınlanan programda AKP’li vekillerden Burhan Kuzu ve Galip Ensarioğlu ile birlikte AKP medyasından gazeteciler Nasuhi Güngör ve Okan Müderrisoğlu katılırken, Hükümet mensubu Galip Ensarioğlu konuşması sırasında gülerek “Yasama bizde, yargı bizde, yürütme bizde! Herşey bizde!” ifâdelerini kullandı.

Ensarioğlu’nun “Yargı bizde” sözleri ve bu ifâdeleri Burhan Kuzu’nun “oğlan bizim, kız bizim, niye denetleyelim” diyerek tasdik edişi, Sayın Salih Mirzabeyoğlu ve İBDA mensupları hakkında verilen hukuksuz kararların sorumluluğun Hükümet’te olduğunu gösteren itiraflardır. Dolayısıyla söz konusu beyanlar, hiçbir şekilde usule ve hukuka uymayan bu problemi, Yargıyı denetlemeye ihtiyaç görmeyecek şekilde elinde bulunduran AKP Hükümeti’nin çözmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca bu ifadelerinden anlaşılacağı üzere, Paralelci-Maralelci hedef saptırmasına sürekli başvuran Hükümet, yapılan bu hukuksuzluktan kendisini sıyıramaz.

Biz, AKP hükümetinin sorumluluğunda olan bu hukuksuzluğun takipçisiyiz.

ADIMLAR Fikir, Kültür, Siyaset Platformu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: