ÇAVUŞOĞLU YORUMA GEREK BIRAKMADI: BAŞINDAN BERİ ABD İLE PLANLADIK!

ÇAVUŞOĞLU YORUMA GEREK BIRAKMADI: BAŞINDAN BERİ ABD İLE PLANLADIK!

AKP’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu gece sabaha karşı başlayan Suriye operasyonu ile ilgili yoruma gerek bırakmayan netlikte açıklamalar yaptı.

15 Temmuz 2016’dan çok önce Amerika ile plânladıkları Cerablus operasyonu ilgili Çavuşoğlu’nun ajanslara yansıyan açıklamaları şöyle:

ÇAVUŞOĞLU: BAŞINDAN BERİ ABD İLE PLANLADIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Ankara’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin Cerablus operasyonundaki amacının IŞİD’i kuzeyden aşağıya doğru süpürmek olduğunu vurguladı ve şu çarpıcı bilgiyi verdi:

“Biz başından beri bunu planladık. ABD ile planladık. ABD HIMARS’ları getirecekti maalesef henüz gelmedi ama, şu andaki operasyonda bir taraftan bizim tanklarımız, aynı şekilde diğer tüm elimizdeki imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Özgür Suriye Ordusu da buraya girdi. Tanklarımız da bu geçişleri garanti altına almak için şu anda gerekeni yapıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin faaliyetleri planlandığı gibi şu anda aksamadan devam ediyor. Hava desteği ile ilgili de koalisyonla birlikte çalışıyoruz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de IŞİD’in elindeki tuttuğu Cerablus’un geri alınması için Ankara’nın her türlü desteği sağlayacağını söyledi.

HIMARS’LAR 92 KM MENZİLE SAHİP

HIMARS füze sistemleri, daha önce Suriye-Türkiye sınırında oluşturulacak muhtemel bir tampon bölge için gündeme gelmişti.

Nisan ayında medyaya yansıyan haberlerde, ABD’nin HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) füze sisteminin sınırın Türkiye tarafına konuşlandırılacağı belirtilmişti. Kara savaşının en etkili silahları arasında yer alan HIMARS’lar, 92 kilometre menzile sahip.

İncirlik Üssü’ne kurulması planlanan HIMARS bataryaları, daha önce Washington tarafından ABD ve Irak’ta kullanılmıştı. (Kaynak: Ajanslar)

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: