ANAKRONİK HİNLİK

ANAKRONİK HİNLİK.

 

ANAKRONİK HİNLİK

E. Doğan ŞEYHOĞLU

.

Sultan Mahmut’un devri, yeniçerilerin son demleri.Tek tük namaz kılan yeniçerinin biri Cuma namazı kılmak için Sultan Ahmet Camii’ne gitmiş.Tam kürsünün karşısında vaiz efendiyi pür dikkat huşu içinde dinlemeye koyulmuş.

Hoca efendi bir meseleyi anlatırken sözü Hz. İsa’nın ölümüne getirmiş ve:

– “Velhâsıl aziz cemaat,: Yahudiler Hz. İsa Efendimize işkence ettiler öldürmek istediler” diyerek sözlerine  devam ederken, bizim yeniçeri  yerinden fırlamış, camiden bir hışımla çıkmış, şekercilik yapan, daha öncesinden tanıdığı Yahudi dükkân sahibini dükkandan çıkarmış, yolun ortasına yatırmış, kesecek…

Etraftan yetişenler müdahale etmişler:

– Ne yapıyorsun yiğidim?

– Öldüreceğim bu çıfıtı!

– Niye, ne yaptı ki?.

– Bunlar Hz. İsa Efendimize çok zulüm etmişler onun için.

– İyi de, o dediğin mesele bundan 1800 sene önce olmuş.

– Olsun, ben yeni duydum, öldüreceğim…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve AKP medyası tarafından sansürlenen yürüyüşüne çamur atmak isteyen bir takım trollerin Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan zulümleri Kılıçdaroğlu’ndan sormaya kalkmaları aklıma bu hikâyeyi getirdi. Hikâyedeki yeniçeri askeri ne kadar masum ve mazursa bunlar o kadar  suçlu ve iğrençler.

Şöyle ki; destekledikleri iktidarın izni ve desteği ile İncirlik’ten kalkan Nato uçaklarının yüzbinlerce Müslümanı katlettiğini görmezler ama bundan bir asır önceki zulümlerin hesabını Kılıçdaroğlu’ndan sorma noktasında “tarih şuurları” pek kavidir. Boraltan Köprüsü  Katliamı üzerinden İnönü’ye beddua etme yarışına girerler ama söz konusu AKP İktidarı’nın CIA’ye teslim ettiği müslümanları duyunca kafalarını Kör Ömer Emminin Tazısı gibi diğer tarafa çevirirler. İstiklâl Mahkemesi zulümlerini gündemden düşürmezler, diğer taraftan  maddî manevî rantını yedikleri 28 Şubat döneminden beri haksız yere zindana atılan İBDA-C esirleri başta olmak üzere 600 mazlumu görmezden gelirler.

“Her dünya görüşü, aynı zamanda ahlâkî bir görüştür.” kaidesince bahsi geçen topluluğun ahlâkı ve dünya görüşü hakkında hüküm vermek için yukarıda eksiksiz tarif ettiğimiz ahlâkî tavırlarına bakmak yeterlidir.

Hılfu’l -fudûl…Eminim ki, birçok keskin “trole” ne olduğuna dair yönelteceğiniz soruya alık alık bakacaktır. Yobaz kafanın bilmediği, bilse bile anlamadığı konulardan biridir. İşte bu yüzden kafasının almadığı münasebetlere, tavırlara en ucuz tarafından “şucu bucu” yaftası asmak bu güruhun başka ahlâkî tavrıdır.

“Söyletmeyin vurun” cu zihniyetin söyledikleri bir tarafa, halkın yüzde sekseninin yargıya güvenmediği gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bizce bu yürüyüşün mânâsı ; 2014 yılının kasım ayında Haliç’te “Adalet  Mutlaka” konferansıyla başlatılan yeni safhanın Anadolu’da farklı vicdanlarda makes bulmasıdır ki, ümit ve heyecanla selâmlıyoruz!

 

Anakronizm, herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi (dönem) ile kronolojik açıdan uyumsuz olması. Özellikle edebiyat ve sanatta genellikle eserin geçtiği tarihi döneme ait olmayan varlıkları ve uygulamaları belirtmek için kullanılır. Yunanca kökenli olan kavram Türkçeye Fransızca anachronisme sözcüğünden geçmiştir.

wikipedi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: