İKİ ASKERİNİN DONARAK ÖLMESİNE MANİ OLAMAYAN ÜLKE…

İKİ ASKERİNİN DONARAK ÖLMESİNE MANİ OLAMAYAN ÜLKE…

Hüseyin Göktürk TURAN

Tunceli’nin Nazımiye ilçesi kırsalında uzman çavuşlar Ferruh Dikmen (26) ve Asım Türkel (23) donarak hayatını kaybetti.

Peki, uzman çavuşların ölümünde ihmâl var mı?

Askerlerin kullandığı kışlık teçhizatlar nasıl temin ediliyor ve hangi testlere tabii tutuluyor?

12 kişiden oluşan Jandarma timi 22 Ekim’de Nazımiye ilçesi kırsalında 2 bin 300 metre rakımlı ve karayolu ulaşımı olmayan bir operasyon bölgesine helikopterle indirildi. Valilik açıklama yapıyor ‘efendim hava koşulları yüzünden helikopter askerleri alamadı’ filân… Diğer taraftan hava muhalefetinin önceden hazırlanmış raporlarla çok iyi kontrol edilmesi gerekiyor.

Askeri bilmem kaç rakımlık tepeye helikopterle bırakırken tekrar alma şartlarından olan havanın durumu meteoroloji raporlarıyla kontrol edilmediyse, bu bir suçtur.

Helikopterle dağın başına bıraktığınız bu milletin evladını tekrar helikopterle alamayacaksanız neden bıraktınız?

‘Kışlık teçhizat yeterliydi, yeterli değildi” tartışmaları sürerken Emekli Uzman Jandarmalar Derneği (EMUJAD) Başkan Yardımcısı Erbil Türkmen, askerlerin kışlık teçhizatları konusunda ihmâl nedeniyle hayatını kaybettiğine ihtimâl vermiyor ve tüm teçhizatın sıkı testlerden geçmek zorunda olduğunu ifâde ediyor.

Bakıyoruz herkes görevini yapmış ama Ekim ayında askerlerimiz donarak ölüyor.

Merminin barutunu korumak için bile kılıf var. Gece gören göz, hedef alan lazer var. Kendi uçağımız, kendi gemimiz var ya hani…

Ya hu mermi geçirmeyen yelek bile var!

Peki soğuk?

İnanılmaz…

Serzeniş değil, gerçekten inanılmaz…

Sarayın bahçesinde donmasın diye yerden ısıtılan hurma ağaçları geldi aklıma… Şehitlerin hurma ağacı kadar da değeri yokmuş… Ultra zırhlı arabalarının koltukları bile ısıtmalı olan, bin korumayla gezen takım elbiseliler, sizler, azıcık da olsa sıcacık makam odalarınızda utanç içinde üşüyor musunuz?

İktidarın hamaset edebiyatı yaptığı bir memlekette kimse bu ölümlerin hesabını sormaz, “şehit oldular” der geçerler. Lâkin hiç bir suç cezasız kalmaz!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: