OLAĞANÜSTÜ BİR FİLOZOF VE SAVAŞÇI

Bugün, 2018 yılında ölen arkadaşım Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun doğum günü.

Mirzabeyoğlu, Türk kurtuluş hareketi İBDA’nın manevî lideridir.

Temmuz 2017’de onunla buluşacaktık ama son anda İstanbul’dan ayrılıp ve Anadolu’ya gitmesi gerekti.

Aklıma, çöle bedevî çadırı kurup işlerini oradan yürüten Albay Kaddafi geldi.

Kaddafi orada, kendini korumaya almış olarak şiirler ve ünlü Yeşil Kitabı’nı yazmıştı.

Mirzabeyoğlu, Türkiye’de yalnızca önde gelen siyasî liderlerden biri olarak değil, aynı zamanda bir filozof olarak da bilinir. Ziyaretlerimden birinde, İBDA’nın şu anki başkanı Ali Osman Zor, Mirzabeyoğlu’nun bir kitabının İngilizce tercümesini bana hediye etti.

Kumandan, doksanlı yıllarda, ölüm cezasına çarptırıldı ve daha sonra ömür boyu hapis cezası verildi. Silâhlı bir örgüt kurmak ve bir darbe hazırlamakla suçlandı.

Onun bağlılarının Körfez Savaşı’nda Saddam Hüseyin’e destek vermek için mücadele ettiği bilinmektedir. Saddam Hüseyin, bu özverili desteği övmüştür.

Salih Mirzabeyoğlu, Recep Erdoğan’ın kararı ile hapisten serbest bırakıldı. Bir fedai olan Mirzabeyoğlu ile Başkan Erdoğan bir saatten fazla sohbet etti. Ne hakkında? Bilinmiyor.

Kumandan, 2005 yılında, avukatlarından efsanevi Carlos Muhammed Salim’i bulmalarını ve serbest bırakılmasında aktif rol almalarını istedi. Sonraki yıllarda Carlos’u bulan avukatlar Carlos’la teması sürdürdü ve haftalık olarak analizlerini yayınladılar.

Carlos’la tanışmam da bu avukatlardan biri olan Güven Yılmaz sayesinde oldu.

Salih Mirzabeyoğlu olağanüstü bir filozof ve savaşçıydı. Her zaman gıyabımda benim durumumu sordu, yaptığım işleri takip etti ve selâmlarını iletti. Hatırlıyorum çünkü duygusalım.

Igor MOLOTOV

Игорь Молотов

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: