EVRİM, İSLAMÎ TEFEKKÜR VE İBDA

EVRİM, İSLAMÎ TEFEKKÜR VE İBDA

Evrim teorisi hakkında gençlerle bilgi paylaşımı zinciri;

  1. Evrim teorisi bugünkü anlamıyla Darwin’den çok uzaklaşmıştır. Ama yine de onun temel çekirdeği Darwin’dir ve her Evrim Teorisi bir tür Darvinizmdir; onun bir mezhebidir diyelim.
  2. Darwin hakkında “insan maymundan geldi demedi” diye bir laf duyarsanız inanmayın. Darwin’in bu konuda hiçbir tereddüdü yoktur. O sadece şempanzeden mi, yoksa gorilden mi geldiğimizi çözemediğini söyler. Klasik evrimciliğin temeli budur.
  3. Yine Darwin’i ırkçılıktan tenzih edenlere rastlarsanız, konuşmayın. Darwin ağır biçimde ırkçıdır. Avrupalıların üstün ırk olduğuna, geri kalanların aşağı ırklar olduğuna inanır. İnandığı ırkçılık, Spencer’de mükemmel ifadesini bulacağınız liberalist/vahşi kapitalist modeldir.
  4. Caner Taslaman evrim teorisine karşı Müslümanların en azından bilinemezci olması gerektiğini öğütlüyor. Bu yanlıştır. Bilinemezcilik ne demek? Biz ayrı bir tür olarak mı yaratıldık, aşağı ırklardan mı evrildik? “Bilinemez efenim!” Öyle saçmalık olur mu? Elbette bilinir.
  5. Ben evrim teorisine karşı, felsefî bir ifade olmayacak ama, dudak bükücüyüm. Bu şu demek: Darwin okurken bazen 6 yaşındaki kızımla konuştuğum hissine kapılıyorum. Dawkins okuduğumda da kafama yatmayan bir sürü senaryoya rastlıyorum. (Dawkins yerine modern evrimciler denebilir.)
  6. Evrim teorisini reddetmeyin ama eleştirin. Reddetme genellikle konudan hiç haberi olmayan üçüncü sınıf vaizlerin işidir. Hâlbuki evrim araştırmalarını bütün bir merakla okumak, takip etmek, ama henüz kendini kaptırmaktan kaçınmak gerekir. Araştırmalar bilim, ama sonuçlar yorumdur.
  7. Evrim teorisi hakkında konuşmak için ilk şart, Adnan Oktar’dan uzak durmak, ikincisi ise Bergson okumaktır. “Yaratıcı Tekamül”ü, “hayat hamlesi”ni anlamaktır. Caner Taslaman bunların ikisini de yapmamış görünüyor; o yüzden güzel başladığı fikri tatsız yerlere varıyor.
  8. Caner Taslaman hadislere ve tasavvufa inanmadığı için bu konuda zaten evrimcilerin kendisinden başka kaynak bulamaz, o da öyle yapıyor. Hâlbuki insandan önce, insana benzer canlılar yaşayıp yaşamadığı, yeryüzünde canlıların macerası, özellikle bu iki -aslında tek- kaynaktan gelir
  9. Evrim teorisi hakkında sakınılması gereken şey, tekrar edeyim, onu din bahanesiyle reddetmektir. Bu devekuşu tavrıdır. GazalÎ’nin metoduna terstir. Şu: Genetik ilminin baş döndürücü ilerlemelerini takip etmek ve sonuçlarını Mirzabeyoğlu’ndan alınan pay halinde değerlendirmek!
  10. Allah, Ankebut Sûresi’nde hayatın başlangıcının bilinebileceğine ve izlerinin yeryüzünde bulunduğuna işaret ediyor. O hâlde bilinemezcilik diye bir şey yok; eleştirel takipçilik var. Tekrar edelim: Mirzabeyoğlu okumadan İslâmî tefekkür mümkün değildir; ilimler için de aynı şart…

Selim GÜRSELGİL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: