İFADE TUTANAĞINA SOKULMAYAN ÖNEMLİ İSİMLER KİMLER VE NİÇİN GİRMEDİ?

İFADE TUTANAĞINA SOKULMAYAN ÖNEMLİ İSİMLER KİMLER VE NİÇİN GİRMEDİ?

Adamına göre hukuk ve kayırma hız kesmeden devam ediyor.

Güçlüler hukukun ağını yırtıp geçerken, zayıflar o ağa takılıp hesap vermeye devam ediyor.

FETÖ’cü olduğu iddiasıyla onbinlerce kişi hapishanelere tıkılırken, iş, tepedekilerin hesap vermesine gelince tık yok. FETÖ’cü avlamakla cevval AKP trollerinden de ses seda çıkmıyor. Belki hamamın namusunu kurtarma cümlesinden bir iki itirazımsı şeyler, o kadar.

Son hadise, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in de gözaltına alındığı operasyonda gerçekleşti. Demir gözaltına alınmıştı, tutuksuz yargılanmak üzere ve ev hapsi şeklindeki adli tedbir kararıyla serbest kaldıktan sonra yapılan itiraza binaen adli tedbir de kaldırıldı.

Ehli vicdan dile geliyor, 15 Temmuz’da can veren Erol Olçok’un eşi olsun, Mustafa Cambaz’ın oğlu olsun, seslerini duyurmak, güçlülerin iki yüzlü hukukuna dikkat çekmek için mücadele verdiklerinden dolayı Fetullahçı olmakla suçlanmaya kadar vardı iş.

Ak trollerden gık yok.

Oysa bunların ne kadar cevval olduklarını Gökçe Fırat davasından biliyoruz.

Hukuk önünde herkesin eşit, bazılarının biraz daha eşit olduğu yerin George Orwell’in meşhur romanına atfen Domuzlar Diktatoryası olduğunu söylerdi Kumandan Mirzabeyoğlu.

Cumhuriyet gazetesinin ilgili haberi şöyle:

FETÖ’nün ÖSYM Başkanlığı’ndaki yapılanmasına ilişkin soruşturmada gözaltına alınıp serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu süreçte iki skandal yaşandığı ortaya çıktı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, 3-4 AKP milletvekili gözaltı sırasında Demir’i ziyaret etmek istedi. İzin verilmemesi üzerine milletvekilleri Emniyet’ten ayrıldı. Ali Demir, Emniyet’teki sorgusunda iddiaya göre delil olarak saklanan soru kitapçıklarının imhası ve FETÖ’cü personele ilişkin sorulara dönemin siyasetçilerini işaret ederek yanıt verdi. Soruları sızdırılan 2012 KPSS’yi “Önemli bir isme” sorduğunu belirten Demir, “İptal edilmesin yanıtı alınca iptal etmedik” dedi. Demir’in ifadesindeki bu bölümler sorgu tutanağına girmedi.

FETÖ’den gözaltına alınan ve serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’i bir grup AKP’li milletvekilinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ziyaret etmek istediği ortaya çıktı. Emniyet’in izin vermemesi nedeniyle milletvekillerinin buradan ayrıldığı belirtildi. Diğer yandan Demir’in ifadesinde, o dönem yaptığı bazı uygulamalarla ilgili dönemin siyasilerine işaret ettiği, ancak bu bölümlerin sorgu tutanağından çıkarıldığı bildirildi.

Demir, FETÖ’nün ÖSYM Başkanlığı’ndaki yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 8 Nisan 2019’da gözaltına alındı. Bu gözaltı, iktidar cephesinde rahatsızlık yarattı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, 3-4 AKP’li vekil, gözaltı sırasında Demir’i ziyaret etmek üzere Ankara Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gitti. Burada Demir’le görüşmek istediklerini söyleyen AKP’li vekillere, Emniyet’ten ‘ret’ yanıtı verildi. Bunun üzerine AKP’liler Emniyet’ten ayrıldı.

Siyasiler ayıklandı

Demir’in Emniyet’teki sorgusuyla ilgili de çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Buna göre Demir’e, kopya çekilen 2010 KPSS sınavına ilişkin delil olarak saklanan soru kitapçıklarını neden imha ettiği ve kurumdaki FETÖ’cü personelle neden çalışmayı sürdürdüğü soruldu. İddiaya göre Demir bu soruya o dönemin siyasetçilerini işaret ederek yanıt verdi. Ancak sorgu sırasında bu bölümler tutanaktan çıkarıldı. Demir, soruların sızdırıldığı tespit edildiği halde 2012 KPSS sınavının neden iptal edilmediği sorusuna karşılık da önemli bir ismi işaret ederek, “Sordum, iptal edilmesin yanıtı alınca iptal etmedik” dedi. Ancak bu bölümler ifade tutanağına yazılmadı. Demir’in sorgu zaptında bu bölüme ilişkin ifadesi sadece şöyle yer aldı: “2012 KPSS sınav sorularının USB’ye kopyalanarak Diyarbakır’a gönderildiğini tespit ettik. Bu sınava yaklaşık 1 milyon 400 bin aday katılmıştı. Ancak sızmanın lokal olduğunu, (Diyarbakır ile) sınırlı kaldığını tespit ettiğimiz için sınav iptal edilmedi. Soru kitapçıklarının, matbaadan soru kitapçığı oluşumundan hemen sonra bir USB’ye kaydedildiği ve Diyarbakır’a giden kutuların altına iliştirildiği kanaatindeyim.”

Ev hapsi kaldırılmıştı

Ali Demir, Emniyet’teki işlemlerinin tamamlanmasının ardından 17 Nisan’da adliyeye sevk edilmişti. Demir’e, sorgusunda, FETÖ’nün üst düzey yöneticileri Şerif Ali Tekaalan ve Cemil Koca ile olan telefon irtibatı da sorulmuş, kendisi bunun, “öğretim üyeliği döneminde olduğunu” öne sürmüştü. İfade işlemi sonrasında soruşturma savcısının “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan tutuklanmasını istediği Demir, nöbetçi sulh ceza hâkimliğince serbest bırakılmış ancak kendisine “elektronik kelepçe takmak suretiyle konutu terk etmeme” adli kontrol şartı getirilmişti. Demir’in avukatlarının itirazı üzerine de sulh ceza hâkimliği, konutu terk etmeme şeklindeki adli kontrol şartını kaldırdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1388417/FETO_suphelisi_eski_OSYM_Baskani_nin_isaret_ettigi__onemli_isimler__ifade_tutanagina_girmedi.html

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: