ESKİ KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI’NA YOLSUZLUKTAN GÖZALTI

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in tutuklanması için polisin dün evine düzenlendiği operasyonda çatışma çıktı, yaralı ve hatta ölenler olduğu bildiriliyor. Operasyon sonunda Atambayev’in gözaltına alınamadığı meydana çıktı.

Kırgızistan güvenlik güçleri, dokunulmazlığı kaldırılan ve ifade vermeye gitmeyen Atambayev’in, Başkent Bişkek’e 12 kilometre uzaklıktaki Koy-Taş köyünde bulunan evine baskın düzenledi.

Atambayev’in evi ve etrafındaki yollar güvenlik kontrolüne alınırken, eski cumhurbaşkanının destekçileri polise karşı koydu. Bu sırada çıkan çatışmada ölen ve yaralananların olduğu bildirildi.

1 Aralık 2011 – 24 Kasım 2017 tarihleri arasında Kırgızistan cumhurbaşkanı olarak görev yapan Atambayev hakkında kömür alım ihalesi, arazi satın alımı ve tarım arazisinin yapılaşmaya açılması, suç örgütü lideri Aziz Batukayev’in serbest bırakılması, Bişkek Merkezi Isıtma Kurumunun modernizasyonu sırasında Çinli TBEA şirketinin çıkarları için lobi yapılması ve tarih müzesi binasının modernizasyonunda yolsuzluk yapılması gibi çeşitli konularda suçlamalar bulunuyor.

Çıkan ilk çatışmaların ardından Atambayev’in silahlı destekçilerinin ülkenin değişik bölgelerinden Koy-Taş Köyü’ne gittikleri ve çatışmaların gece yarısından sonraya kadar devam ettiği, yaralı ve ölenler arasında özel tim mensuplarının da bulunduğu bildiriliyor.

İlerleyen saatlerde, bir kısım arkadaşları Atambayev destekçileri tarafından esir alınan Kırgız özel birliklerinin Atambayev’in evinin etrafından çekildiği, operasyona ara verildiği bildirilirken, Atambayev’in, “Bu sizin için iyi olmaz!” diye tehdit içeren bir bildiri yayınladığı da gelen bilgiler arasında.

Operasyon öncesi tatilini yarıda keserek Bişkek’e dönen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un güvenlik konseyini acil toplayacağı bildirildi.

ALİ OSMAN ZOR’U RÜŞVET KARŞILIĞI TÜRKİYE’YE TESLİM ETMİŞTİ

Atambayev’in yolsuzluk ve kanunsuzluk dosyası sadece bunlardan ibaret de değil.

Biz kendisini, Genel Yayın Yönetmenimiz Sayın Ali Osman Zor Kırgızistan’da sığınmacı olarak bulunurken, Zor’u Türkiye’ye iade etme karşılığı aldığı 71 milyon dolarla biliyoruz. Ali Osman Zor, sığınmacı olarak Kırgızistan’da bulunurken, 2012 yılında kanunsuz olarak Türkiye’ye iade edilmişti.

KIRGIZİSTAN’DA FARKLI GELİŞMELER

Kırgızistan’da, Atambayev gözaltına alınmadan iki gün önce 5 Ağustos’ta Kırgızistan’ın Narın eyaletine bağlı Solton Sarı köyünde, köylüler, köylerinin yakınında altın madeni işleten Çinli şirket Zhong Ji Mining’in ofis binasına gitmiş ve burada bir çatışma yaşanmıştı.

Sağlık Bakanlığı, yaşanan çatışmada yaklaşık 20 kişinin yerel hastaneye kaldırıldığını açıklarken köylüler daha önce, altın madenindeki patlama sonucu sığırlarının öldüğünü belirterek Zhong Ji Mining Company’nin faaliyetlerini durdurmasını istemişti.

6 Ağustos’ta ise Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov ile İçişleri Bakanı Kaşkar Cunuşaliyev yerel halkla görüşmek üzere Narın’a gitmişti.

7 Ağustos’ta, Atambayev’in gözaltına alındığı gün ise Çinli şirket çalışanlarının Solton Sarı bölgesinden ayrıldığı ve ekipmanı kısmen kaldırdığı öğrenildi.

KIRGIZİSTAN’DA ATAMBAYEV’İN SOYGUN DÜZENİNE DAİR

Kırgızistan’da Atambayev döneminde yaşanan yolsuzluklarla ilgili olarak daha önce özel bir haber paylaşmıştık.

Bu haberde düşen bir uçak söz konusu edilirken, uçağın kargosunun kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığı vurgulanıyordu. İlgili haberin linkini şöyle:

/gizlenen-gercek-kirgizistan-dusen-ucak-enkazindan-soygun-duzeni-cikti/

Gelişmelerle ilgili Kırgızistan’daki kaynaklarımızdan gelecek haberleri okuyucularımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

ADIMLAR Ortaasya

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: