IRAK DİRENİŞİ LİDERLERİNDEN İZZET İBRAHİM EL DURİ ÖLDÜ

IRAK DİRENİŞİ LİDERLERİNDEN İZZET İBRAHİM EL DURİ ÖLDÜ

Baas Partisi Genel Sekreteri, Nakşibendi Ordusu ile Cihad ve Kurtuluş Yüksek Komutanlığı Başkomutanı İzzet İbrahim el Duri’nin vefat ettiğini bugün teessürle öğrenmiş bulunuyoruz.

Merhuma Allah’tan rahmet dilerken, emperyalist işgâle karşı savaşan Iraklı mücahidlerin, Duri’nin izinde son düşman neferi de ülkelerinden kovulana kadar mücadeleye devam edeceklerine inancımız tamdır.

Irak direnişinin kahraman evlatlarını bir kez daha saygıyla anıyor, şehidlere Allah’tan rahmet diliyoruz.

Adımlar çizgisi ile Duri’nin yolları, “Saddam sen oradan biz buradan!” pankartının açıldığı 1991 senesi 25 Ocak tarihli Bayezid Meydanı’ndaki gösteri akabinde çıkmaya başlayan Taraf Dergisi döneminde keşişir. O zaman Taraf dergisi de bir grup Türkiyeli medya mensubu ile birlikte Irak’a davet edilmiş ve Iraklı yetkililer tarafından Taraf temsilcisi olarak Irak’a giden Kâzım Albayrak’a özel bir ilgi ve alâka gösterilmişti.

Bu kısa tarihi hatırlatmadan sonra gelelim bu güne…

Duri, aynı zamanda Saddam’ın ‘yakalanamayan yardımcısı’ olarak da biliniyordu ve Irak direnişini Saddam’dan sonra devam ettiren şahıstı.

1990’lı yıllarda Irak yönetiminin ikinci adamı olarak anılmaya başlayan Duri, Haçlı ABD’nin 2003 yılındaki Irak işgali sonrasında yeraltına çekildikten sonra bugüne dek yakalanamayarak, işgâlcilere karşı direnişi yönetmekteydi.

Duri, ABD öncülüğündeki güçlere karşı savaşmak üzere ‘Nakşibendi Tarikatı Erleri Ordusu’ isminde bir silahlı örgüt kurmuş, Saddam Hüseyin’in 2006’da idam edilerek şehid olması üzerine yasaklı Irak Baas Partisi’nin başına seçilmişti.

Duri’nin, 2014 senesinde Baas Partisi Genel Sekreteri, Nakşibendi Ordusu Başkomutanı ve Cihad ve Kurtuluş Yüksek Komutanlığı Başkomutanı sıfatıyla Irak’lı bütün cihad grupları ve halka yapmış olduğu, bütün ayrılıkları bir kenara bırakıp hep birlikte Irak’ın özgürlüğü ve kurtuluşu hedefine doğru sabırla mücadeleye devam etmeye, son ve nihai sonucu elde etmeye yönelik açıklamasını, Irak’lılara yapmış olduğu tarihi cihad çağrısını, O ve mücadelesi hakkında fikir vermesi açısından tekrar yayınlıyoruz:

Irak’ta Nihai Fetih İçin Son Çağrı

Ey Irak’ın sabırlı mücahit evlatları!

Ey yeryüzünün Doğusundaki ve Batısındaki müminler!

Mansur ve Refik olan Bağdat!

Selam ve Cihad yurdu Bağdat!

Cömert ve cesur Bağdat!

Bağdat’ta yaşayanlar ve cihad eden mümin ve mücahidler, Arap Sosyalist Baas Partisi Genel Sekreteri ve Cihad ve Kurtuluş Yüksek Komutanlığı Başkomutan İzzet İbrahim el Duri (Allah onu korusun) size sesleniyor.

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla…

‘’Allah’ın yardımı ve fetih yakındır’’

‘’Müminleri müjdele’’

Ey büyük Irak’ın evlatları, ey halkımız! Ey bizim şerefli ümmetimizin evlatları! Ey büyük Irak’ı, vatanımızı koruyan mücahit askerlerimiz! Ey İslâm’a ve vatanlarına yardım edenler! Hepinizi cihada ve silahlı mücadeleye davet ediyorum!

11 yıllık Amerikan işgalinden beri Irak’ı canla başla mücadale ederek koruyan size Allah’ın hak etiğiniz zaferi müjdeliyorum!

Bugün ve geçmişte Irak’ın haklı özgürlüğü ve kurtuluşu için milyondan fazla şehit verildi.

Allah Resulünün (sav) Irak için vaat ettiği fetihten ve Iraklı Müslümanların eline geçmesinden beri Irak çeşitli işgallerden Allah’ın izniyle kurtulmayı başarmıştır ve mücahidlerin üstün gayretleriyle Irak yeniden inşa edilmiştir.

Selahaddin, el Anbar, Diyala, Bağdat ve bütün Irak’ta özgürlük için mücadele eden Nakşibendi Ordusu, direnişçi askerler, aşiret liderleri ve Irak halkını Allah yüceltsin ve korusun.

Bugün 11 yıllık mücadelenin neticesinin alınma zamanı gelmiştir. Bu 11 yıllık Amerikan işgalinden en fazla çıkar elde eden Safevi İran istismarının son bulma zamanı gelmiştir. Bugüne kadar bu işgale destek verenlerin tövbe edip Bağdat’ın kurtuluşu için birlik olma zamanı gelmiştir.

İşgal boyunca yapılan bütün istismarlar dökülen kanlar ve katliamlar İran Safevilerini ve Amerikan emperyalizmini memnun etme gayesiyle yapılmıştır. Bütün cürümler bu hedefe hizmet etmektedir.

Bugünden sonra Allah’ın önünde ve tarih önünde bu ihaneti işleyenlerin hiçbir özrü kabul edilmeyecektir.

Irak direnişine destek verenler ve sahiplenenlerden geçmiş tecrübelerden ders almalarını istiyorum. Sizleri bütün Irak’ı kapsayan genel bir özgürlük ve kurtuluş için cihada destek vermeye çağırıyorum.

Bizim birliğimiz imanımız ve adaletimizle kurtuluşa beraber ulaşacağız. Düşmanların tecavüzleri ve yalanları bize zarar veremeyecektir. Bizim en büyük düşmanımız parçalanmamız ve ayrılığa düşmemizdir. Bundan sonra büyüklüğü ne olursa olsun bütün ayrılıkları bırakıp Irak’ın kurtuluşu hedefi için birlik olma zamanıdır.

Safevi İran ve Amerikan işgali altında olan Irak’ın kurtuluşu amacıyla bu birlik sağlanmalıdır.

Bizim cihadımızın kendisi üzerinde durduğu yeğane unsur bütün Irak halkıdır ve Irak halkının bütünlüğüdür. Halkımız bizim için cihadımızın emin bir hazinesidir.

İzzet İbrahim El-Duri

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d