FINDIK ÜRETİCİSİ HAYKIRIYOR: “ALLAH’INIZI, KİTABINIZI SEVERSENİZ!”

Üreticilerin uzun zamandır beklediği fındık alım fiyatları, Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), açıklanan fiyatla genel memnuniyetin sağlandığını iddia etti.

Bu yıl Giresun kalite fındığın kilosu 27 liradan, levant kalite fındığın kilosu ise 26,5 liradan alınacak.

Tabi bilen biliyor ki, TMO üreticinin fındığının bir kısmını alacak ve üretici yine uluslararası şirketlerin vereceği fiyata mahkûm olacak. TMO her zaman olduğu gibi, “ooo fındık fiyatları süper!” cinsinden açıklamalar yapsa da açıklanan fiyatlar fındık üreticisini memnun etmedi. ANKA Haber Ajansı’na konuşan fındık üreticileri, tepkilerini şöyle dile getirdi:

Selahattin Dönmez: “Devletimizden taban fiyat olarak en az 35 lira bekliyorduk. Ama devletimiz sağ olsun 26,5-27 filan, o civarda bir fiyat verdi. O da onların vicdanına kalmış bir şey. Amelesiydi, işçisiydi, ilacıydı, gübresiydi, motorcusuydu… Ne diyebilirim ki. Fındık yok ama ameleyi sokmak zorundasın. Fındık olmuyor ama ilacı vurmak zorundasın. Bizi duyun, duyun. Allah’ınızı, kitabınızı severseniz duyun. Ameleyi bahçeye yıkıyorsun. 15 kişi 10 çuval fındık topluyorsun. Ondan sonra ameleye parasını ödüyorsun. Sonra çuvalın dibine bakar durursun. Milletin, çiftçinin sesini duyun, duyun.”

Reyhan Güven: “Fındık olmuş 26. Bu 26 ne olacak ki… Tırpana para, gübresi para, ışkını para. Üstüne bir de domuz var. Fındığın 600 kilosunu domuz yiyor zaten. ‘Bu milletin parası yetecek mi’ diye düşünmüyorlar. Eve bir kilo domates, salatalık bile alamıyorsun. Biz geçim yapıyoruz böyle köyde. ‘Ne oluyor, bunların hali nedir’ diye bir soran bile yok. Yazıktır. Biz de emek veriyoruz.

Sevda Güven: “Mahsulümüzün hiçbir zaman değerini vermediler. Her şeyi parayla yaptırıyoruz. Otu var, çöpü var. Temizliği var. Gübresi var. Yazık, günah. Bütün vatandaşlarımız kan ağlıyor, yaptığı emeğin karşılığını alamadığı için.”

Bir diğer çiftçi ise “26 buçuğa ben fındığı satamıyorum. Fiskobirlik’e gitsen 40 dereden su bağlıyor, geri gönderiyor. Sırf tüccara satsın diye. 26 buçuk lira bu milleti resmen kandırmak” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise taban fiyatlarını 35 lira olarak beklediklerini belirterek, kiloda 8 lira kayıp olduğunu ifade etti. Adıgüzel ANKA’ya şu değerlendirmelerde bulundu:

“Erdoğan, açıkladığı bu fiyatla milletin derdine değil, kartelin keyfine ortak olmuştur. Attığı çayları da kartele göndersin, birlikte o keyif çayını içsinler. 35 lira yerine 27 lira verildiği için kiloda 8 lira kayıp. 650 bin ton rekolte için, tam 5 milyar, üreticinin emeğine çökmüşlerdir. Uluslararası karteller ve yerli iş birlikçilerinin dediği olmuştur. Bu hükümet, 10 kilo fındık satıp karşılığında bu kartelden 1 kilo fındık ezmesi almaktadır. Kiloda 1 lira düşük fiyat şekillenmesi, bu ülkenin 650 milyon lirasına mal oluyor.”

Rakamlar ortada, bu günkü kurla 4 lira eksik fiyat, emperyalist şirketlerin çiftçiye 300 milyon dolar daha az ödeme yapması, yani dolayısıyla ülke ekonomisine, ülke çiftçisinin cebine girmesi gereken 300 milyon doların iktidar tarafından bu emperyalist şirketlere hediye edilmesi, Türk milletinin, çiftçisinin alın teri ve emeğinin peşkeş çekilmesi, Türk milleti, Türk köylüsünün emperyalistlere köle gibi çalıştırılması demek oluyor. Fındıkçıların beklediği taban fiyattan 8 lira daha azı açıklandığına göre, kayıp 600 milyon dolara denk gelir.

Adımlar Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: