AKP REJİMİNİN YAHUDİ AÇILIMI DEVAM EDİYOR

Trump iktidarı döneminde Amerika’nın başlarını boş bırakmasıyla birbirlerine karşı atıp tutarak kendilerince bölgesel güç benim diye yaygara yapan, Amerika’nın boş bırakıp izin verdiği sahada kendi aralarındaki bu sahte güç gösterilerini yerlilik ve millilik olarak iç kamuoyunda pazarlamaya kalkan rejimler, Trump’ın gidip Biden’in gelmesi ve Trump’ın aksine Biden’in sahayı boş bırakmaması neticesi Biden iktidarına uyumlu politikalara dönemye başladılar.
Bunlardan biri de AKP iktidarı ve Erdoğan…
Erdoğan, İsrail ve bölgede düne kadar güya çatıştığı ve bunu da ahlâkî ve ilkeli anti emperyalist olmanın gereği olarak yaptığını iddia ettiği politikalarından dönmeye ve İsrail dahil bölgedeki diğer Amerikan işbirlikçisi rejimlerle ilişkileri yeniden tesis etmeye başladı.
AKP rejimi bu çerçevede Mısır, BAE ve Suud ile görüşmeleri başlatırken, İsrail’le de perde ardından yürütülen ilişkiler perde önünde icra edilemeye başlandı.
İsrail’le olan ilişkileri ısıtmak isteyen Erdoğan, bu ısınmayı sağlamak maksadıyla geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen bir Yahudi heyeti gönderdiği özel uçakla sarayına getirtmiş ve kabul etmişti. Yahudi Hahamlar da Erdoğan’a dualar etmişler, Erdoğan huzurunda bir ayin düzenleme imkânına kavuşmuşlardı.
Son günlerde yaşanan bir diğer gelişme ise Erdoğan’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi oldu.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’a, annesi Aura Herzog’un vefatı dolayısıyla taziyelerini iletti.
Böylece, İsrail’in Mavi Maramra’da yaptığı katliamla 10 vatandaşımızı katletmesinin ardından diplomatik ilişkiler ilk kez bu kadar üst düzeye çıkmış oldu. Son olarak “ajanlık faaliyetleri” iddiasıyla tutuklanan İsrailli bir çiftin serbest bırakılması Türk ve İsrailli liderler arasında temas nedeni olmuş, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak teşekkür etmişti.


ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU İLE BERABER YAHUDİ CENAZESİNE KATILIYOR
Türkiye Yahudileri cemaatinin eski başkanlarından Bensiyon Pinto’nun hayatını kaybetmesi üzerine
devlet büyüklerinin yayınladığı taziye mesajları:
TBMM Başkanı Şentop, Türk Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatı dolayısıyla oğlu Benjamin Pinto ile telefonla görüşerek taziyelerini iletti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını teessürle öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Yahudi cemaatine başsağlığı diliyorum.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Bir arada yaşarken birlik olmuş kadim kültürlerin insanlarıyız. Bugün güzel insanlardan birinin; Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun vefat haberini üzülerek öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Türk Yahudi toplumuna başsağlığı dilerim.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve özveriyle hizmet ettiği Yahudi cemaatine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatı dolayısıyla oğlu Benjamin Pinto’yu arayarak taziyelerini iletti.Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Benjamin Pinto’ya başsağlığı dileyen Erdoğan, ayrıca, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva ile Türk Yahudi Toplumu Başkanları Erol Kohen ve İshak İbrahimzadeh’e taziye mesajı gönderdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:”Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Sayın Bensiyon Pinto’nun vefatından derin bir üzüntü duydum. Sayın Bensiyon Pinto, yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşayan milletimizin bir ferdi olarak, üstlendiği tüm görevlerde ülkemizin birliğine, beraberliğine ve toplumsal zenginliğimize çok kıymetli katkılarda bulunmuştur. Sayın Bensiyon Pinto’nun vefatı dolayısıyla Yahudi cemaatine, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: