ESENYURT MİGROS DEPO İŞÇİLERİ DİRENİYOR

İstanbul Esenyurt‘ta bulunan Esenyurt Migros Depo İşçileri işverenden bazı taleplerde bulundu: Saat ücretine 4 TL zam, prim ödemelerinin yasal güvenceye alınması ve işçi sağlığı ile iş güvenliği önlemlerinin alınması gibi talepleri yerine getirilmeyen işçiler iş bırakarak, haklarını aramak için eylem kararı aldı.
İş verenin taleplerini yerine getirmemesi üzerine çalıştıkları iş yerinde haklarını aramak için protesto eden işçiler, dün (8 Şubat) yapılan polis müdahalesi ile sendika başkanı, iki yönetici ve 150 işçi gözaltına alınarak Kıraç karakoluna götürüldü. Daha sonra serbest bırakılan işçiler, hak arayışlarını sürdürüyor.
İşçilerin bağlı olduğu sendika (DGD-SEN) başkanı Neslihan Acar, “Bizim kölelik ücreti dışında kaybedecek bir şeyimiz yoktu. Asıl Migros düşünsün, asıl Özilhan düşünsün. Biz 20 işçi ile Özilhan’ın evini ona dar ettik, 300 işçiyle bütün ülkeyi ona dar edeceğiz” diyerek tepkisini ortaya koydu.
Sendikanın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar büyük destek görerek işçilerin hak arayışı gündemde ilk sıralara yükseldi. Sendikanın paylaştığı görüntülerde işçiler, “Her gün yaklaşık 13 saat mesai yapıyoruz. Sadece hakkımızı istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz” diyerek seslerini duyurmaya çalıştı.
İşçiler haklarını alabilmek için dayanışma çağrısı yaptı. İşten atılan arkadaşları ile dayanışma yaptıkları için 250 çalışanın da işten atıldığını söyleyen sendika başkanı; “En azından bir faturamızı ödeyebilecek kadar zam istedik, anayasal hakkımızı kullanıp işten kaçındık ve bu yüzden 25/2. Maddeden 250 işçi işten atıldık. Özilhan’a dünyayı dar edeceğiz,” diyerek, son dönemde yaşanan zamlarla gelen yüksek faturalar ezilen işçilerin hâlini göz önüne serdi.
Sendika Genel Başkanı tarafından yapılan son açıklamada: “iki sendika yöneticimiz ve 150’yi aşkın işçi kardeşimiz Esenyurt Migros Depo’da gözaltına alındılar. Kıraç Karakolu’na götürülüyorlar” denildi.

Adımlar Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: