İSLÂMA MUHATAP ANLAYIŞI ANLAMAK

Selim GÜRSELGİL

Ben Salih Mirzabeyoğlu’ndan söz ediyorum, tabii ki hakkını veremediğimi, yerince anlatamadığımı düşünüyorum; bazı arkadaşlar da diyor ki, abartıyorsun. Tabiî böyle deyince konuya çok uzaktan bakıldığını, bilinmediğini, okunmadığını anlıyorum. Bilen, içine giren birisi beni böyle eleştirmez; sen eksik söyledin der, öyle dedin ama bak işin bir de bu yönü var ve onu görmedin der…

Sonuçta İslâmcı camianın birtakım hastalıklarının neler olduğunu biliyoruz. Biz de senelerdir bu camianın bir yerlerindeyiz. Fakat bir şeyi, özellikle gençlere tam hissettirmek isteriz: Öncelikle İslâma Muhatap Anlayışın ne olduğunu anlayın. İslâmî dünya görüşünün ne olduğunu anlayın. İslâmîsi bir yana bir dünya görüşünün ne olduğunu anlayın. Ki bu dava 80 senedir ilmek ilmek örülmektedir. Başkaları dünyalık peşinde koşarken, her türlü dünya gailesinden uzak, hatta dünya ile kavga halinde, kendi eksiklerini tamamlayarak, kendi hatalarını düzelterek, eleştiri yapabilecek bile muhatap bulamadığı için kendi eleştirisini kendi yaparak, adım adım ilerlemektedir. Onun ne olduğunu ve nelere yol açabileceğini bilmeden, uzaktan uzağa, aklına estiği gibi edilecek her söz, ona değmeden kalır.

Bu davanın mimarları, bir siyasî ikbâl davası gütmeden, hatta bir dünyalık meslek içine girmeden, bir maaş bordroları, bir ticarethaneleri olmadan, en saf mücadele zemininde 200 cildi aşan bu büyük -ve eşsiz- kütüphaneyi oluşturdular. Buna öyle camianın veya toplumun hastalıklarıyla bakmayın. Önce ne olduğunu bir anlayın, ondan sonra eleştiriniz varsa biz buradayız; hatta memnuniyet duyarız.

Şimdilik bu kadar. Fırsat buldukça devam ederiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: