ŞERİAT, İYİ, GÜZEL VE DOĞRUNUN EN İLERİ NİZAMIDIR, İNCELİK VE ZERAFET GEREKTİRİR

Selim GÜRSELGİL

Bu camianın arasında o camiayı eleştirmek kolay bir şey değildir. Kolayca düşmanlık olarak algılanabilir. Benim İslâmî kesime yönelik eleştirilerimin çok tepki görmesinin sebebi budur. Ben bundan pek kaçınmıyorum. Çünkü bir çokları tepki gösterirken, arada bir çoklarının da eleştirinin amacını anladığını ve takdir ettiğini görmek, bana bu işin yapılması gereken bir iş olduğunu gösteriyor. Bilmem yanılıyor muyum? Ama yanılsam bile sonuçta bana “İslam düşmanı” diyemezler; çünkü çoğundan çok daha fazla mücadelenin içinde bulundum ve bu bir tartışma konusu değildir.

Şimdi İslâmî kesim çoğu zaman hep Kemalizm’in hayaletiyle boğuşuyor. Kemalizm öyle kötü, böyle kötü! Bu bazılarında öyle ileri seviyede ki, Kemalizm yarın ortadan kalksa konuşacak sözleri kalmayacak.

Ama niye yarına bırakıyoruz? Gelin bugünden, bu geceden kaldıralım Kemalizm’i. Evet arkadaşlar, Kemalizm’i ortadan kaldırdık, ona bağlı olarak da bütün meselelerimiz ortadan kalktı, şimdi her şey güllük gülistanlık…

Aslında değil. İsterseniz bunu deneyin. Kafanızda Kemalizm’i bitirin. Ne değişiyor? Bakın pek bir şey değişmiyorsa, Kemalizmi ortadan kaldırdığınızda da meselelerimiz olduğu gibi duruyorsa, bence Kemalizm’in varlık sebebi sizsiniz, ona siz hayatiyet ve meşruiyet veriyorsunuz. Sizin saçma sapan şeriat algınızdan besleniyor Kemalizm.

Düşünsenize, şeriat deyince “kadınlara haddini bildirme”yi anlayan bir sürü tip var aramızda. Aslında kibar söyledim: Şeriattan tek anladığı kadınları zındana tıkmak, onlara “kalk kadın, oturup durma, suyu ısıt da bir çay içeyim” diye höykürebilmek olan tiplerle dolu ortalık. En küçük bir incelik duygusundan yoksun, kendi kadınını hor görmeyi, ona eşekmiş gibi davranmayı erkeklik, müslümanlık ve şeriat sanan heriflerle dolu ortalık. Böyle olunca Kemalizm eksik olur mu?

Ben diyorum ki, şeriat denince ben, fikirde, sanatta, edebiyatta, ilimde, ahlâkta ve her tür insanlıkta gelmiş geçmiş en ileri, en gelişmiş medeniyetin hayalini görüyorum. Kadınıyla erkeğiyle dünyanın en asil, en aydın, yürekçe en duygulu, kafaca en zeki, bilekçe en kavi insanlarının harmanını görüyorum. Peki siz ne görüyorsunuz? Dünyanın en cahil, en zavallı kadınlarının üstünde saltanat kurmuş dünyanın en odun erkeklerinin ülkesini mi? Tam da Kemalizm’in sizden beklediği gibi; tam da sizi görünce ellerini oğuşturarak, “oh bana yine gün doğdu” diye sevindiği gibi…

Tabiî eleştireceğim. Bu inkılâbı kendi aramızda yapmadan insanlığa nasıl sunacağız? Herkese karşı haklı olmayı bilmeden insan içine nasıl çıkacağız? En iyiyi, en güzeli, en doğruyu temsil etmeyi öğrenmeden, düşmanını kendinden tiksindirmeyi değil, için için özendirmeyi kavramadan, Allah’ın dininden ve onun yüceliğinden nasıl bahsedebileceğiz? Öyle kolay mı? Dünyanın en dangıl dungul işi mi bu?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: