CNN: UKRAYNA BATI SİLÂHLARI İÇİN TEST LABORATUVARI HÂLİNE GELDİ

CNN, milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlanan Ukrayna’nın silâhlar için ‘her anlamda bir test laboratuvarı’ olduğunu yazdı.

ABD merkezli CNN, Ukrayna’nın her zaman beklentileri karşılamayan Batı silâhları için bir ‘test ortamı haline geldiğine’ dair bir analiz paylaştı. Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen bir kaynak, Ukrayna krizinin ‘ABD ve müttefiklerine kendi silâh sistemlerinin yoğun kullanım altında nasıl performans gösterdiğini incelemek için fırsat sunduğunu’ söyledi.

Haberde ismi verilmeyen ve ‘Batı istihbaratına yakın olduğu’ belirtilen bir kaynak, Ukrayna’nın ‘kesinlikle her anlamda bir silâh laboratuvarı olduğunu, çünkü bu ekipmanların hiçbiri endüstriyel olarak gelişmiş iki ülke arasındaki bir savaşta fiilen kullanılmadığını’ anlattı. Kaynak, “Bu gerçek dünya savaş testi” ifadesini kullandı.

CNN’nin görüşlerine yer verdiği başka bir kaynak ise, Switchblade 300 hava aracı ve düşman radar sistemlerini hedef almak için tasarlanmış bir füze de dahil olmak üzere, Kiev’e teslim edilen bazı gelişmiş sistemlerin savaş alanında beklenenden daha az etkili olduğunu söyledi.

Kaynaklardan biri ayrıca, Washington’ın Ukrayna ihtilafından çıkarabileceği bir dersin, sistemin ‘hızlı bir şekilde hareket ettirilmesi zor olduğu için’ Kiev’e tedarik edilen M777 obüs sistemi gibi silahların ‘gelecekte asla kullanılmayabileceğini’ belirtti.

Yılın başından bu yana ABD ve müttefikleri, Kiev’e 40 milyar dolardan fazla askerî yardım sağladı. Moskova defalarca Kiev’e silâh tedarikine karşı uyarılarda bulundu ve bunun ‘Ukrayna ihtilafının daha da tırmanmasına katkıda bulunduğunu’ belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: