FRANSA’DA İRADE MÜCADELESİ

Fransa’da haftalardır devam eden emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı öngören tartışmalı reform yasasına karşı 6 Nisan günü ülke çapında geniş katılımlı grev ve protesto gösterilerine sahne oldu.

Fransa Genel Emek Konfederasyonu (CGT) 400 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde 2 milyon kişinin protesto gösterilerine katıldığını duyururken, İçişleri Bakanlığı ise 57 bini Paris’te olmak üzere gösterilere 570 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Gösterilerde taşkınlık yaptıkları belirlenen 111 kişi gözaltına alınırken, 77’si Paris’te olmak üzere 154 güvenlik görevlisi yaralandı.

Emeklilik reformuna karşı 11. kez sokağa inen Fransızlar, hükümetten tartışmalı yasa tasarısını geri çekmesini talep ederken, birçok şehir, yürüyüş kortejinin arasına katılan şiddet eğilimli Black Bloc üyeleri ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalara sahne oldu.

Paris, Lyon, Bordeaux, Rennes, Nantes, Strasbourg gibi şehirlerdeki gösterilerde araçlar yakıldı ve çevredeki kamu malları zarar gördü. Gerilimin had safhaya ulaştığı gösteriler sırasında güvenlik güçleri sık sık göz yaşartıcı gaz kullanarak sert müdahalede bulundu.

DİKKAT ÇEKİCİ İKİ SEMBOLİK EYLEM

Göstericiler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017 yılındaki seçim zaferini kutladığı La Rotonde isimli restoranın ön cephesindeki brandayı ateşe verdi. Olay yerine intikal ettirilen itfaiye ekipleri yangını büyümeden söndürmeyi başardı. Güvenlik güçlerinin önünde barikat kurduğu restoranda büyük hasar oluştuğu ifade edildi.

Restoranın bulunduğu alanda polis ekiplerine kaldırım taşları ile molotof kokteyli fırlatan göstericiler, polisin göz yaşartıcı gaz ile müdahale etmesinden sonra ara sokaklara dağıldı. Protestocular restoranı taş yağmuruna tuttu, tentelerini ateşe verdi ve kargaşayı bastırmak için gelen polislere şişe ve boya fırlattı.

Protestocu grupların bir diğer hedefi ABD merkezli yatırım şirketi (BlackRock)du. Kalabalık bir grup demiryolu işçisi, emeklilik reformunu protesto etmek için Amerikan yatırım şirketi BlackRock’un Paris’teki ofislerini işgâl etti. Fransız protestocularının favori sloganı olan “On est la!” (“Biz buradayız!”) sloganını yüksek sesle atan göstericiler, yaklaşık 30 dakika sonra BlackRock binasından çekilirken proteknik dumanıyla doldurdular.

SAiNTE-SOLİNE “MEYDAN MUHAREBESİ”

Fransa’nın Deux-Sèvres vilayetinde 25 Mart 2023 tarihinde yapay bir su rezervinin inşa edilmesi projesine karşı bir araya gelen binlerce gösterici ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Organizatörlerin verdiği rakamlara göre yaşanan arbedede 40’ı ağır olmak üzere 200’den fazla gösterici yaralanırken, İçişleri Bakanlığı 2’si ağır olmak üzere 29 güvenlik görevlisinin yaralandığını açıkladı. Göstericiler 4 jandarma aracını ateşe verdi.

Emeklilik reformuna karşı protesto gösterilerinin devam ettiği Fransa’da bu kez çevreci aktivistlerin düzenlediği sert protesto gösterisi gündeme geldi. Batı Fransa’da Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan Deux-Sevres iline bağlı Sainte-Soline kasabasında yapay bir su rezervininin inşa edileceği alanda erken saatlerden itibaren bir araya gelen binlerce çevreci aktivist gösteri yaptı.

Fransız basın-yayın organlarında yer alan haberlere göre, izinsiz yapılan gösteriye jandarma ekipleri müdahale etti. Bir savaş sahnesini aratmayacak çatışmada göstericiler havai fişek ve molotof kokteylleri ile güvenlik güçlerine saldırdı. Göstericilerin kararlı bir şekilde eylemlerine devam etmesi ve mukavemet göstermeleri üzerine güvenlik güçleri biber gazı püskürtüp sis bombası fırlatarak cevap verdi. Gaz maskeleri takan yüzlerce gösterici ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar saatlerce devam etti. Önceden hazırlık yaptıkları belirtilen şiddet yanlısı göstericiler 4 jandarma aracını ateşe verdi.

Hükümet yetkilileri izinsiz yapılan korsan gösteri sırasında göstericilerin güvenlik güçlerine saldırmasını «kabul edilemez» şeklinde nitelendirdi. Göstericilerin şiddet kullanımını kınayan İçişleri Bakanlığı gösteriler sırasında ikisi ağır olmak üzere 29 jandarmanın yaralandığını açıkladı.

Öte yandan güvenlik güçlerinin «orantısız güç kullandığını» belirten organizatörler, çıkan arbedede 40’ı ağır olmak üzere 200’den fazla göstericinin yaralandığını duyurdu.

Niort Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan açıklamada başından aldığı darbe nedeniyle ağır şekilde yaralanan bir göstericinin tedavi altına alındığını ifade edildi. Savcılık yoğun bakım ünitesine kaldırılan göstericinin hayati tehlikeyi atlatamadığını bildirdi.

ADIMLAR FRANSA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: