HAKİKAT PEŞİNDE

Av. Zafer ŞAHİN

Yeni nesil gençler bilmez. ABD’nin kuyrukçu lejyonerleriyle birlikte teşkil ettiği Batı koalisyonu Irak’ı yerle bir ederken ‘en doğru bilgileri’ bu haber programından izlerdik.

Komedi programıydı gerçi ama tv’lerde gerçeklere dair haber/yorum da başka pek yoktu zaten…

2011 sonrasına geldiğimizde ise misal 10+ yıldan beridir Suriye’deki olaylarla ilgili ‘haberleri’ komedi programı olmayan ve dahası devletin en bi ciddi haber ajansı AA’dan, ‘Suriye sivil savunma örgütü beyaz baretler (white helmets) kaynaklarının bildirdiğine göre’ alıyoruz…

Ecevit’in ABD’deki fotoğraf-görünüşüne lâf edenler O’nun, ‘Biz kesinlikle tarihî, millî, dinî bağlarımız ve komşumuz olan Irak’a saldırılmasına karşıyız destek olmayız’ minvalindeki sözlerinden sonra Bush’un sinirlenerek odayı terkettiğini gündeme getirmez…

Hâlbuki devletlerarası münasebetlerde ‘fotoğraf-görüntü’ değil ‘karar’ ve ‘icraat’ önemlidir, belirleyicidir…

Misal, öyle demeyipte, ‘evet biz her türlü ayakçılığınızı yaparız rahat rahat plânlayın, saldırın’ deseydi de Bush’un el pençe durduğu hâlde yayılıp oturmuş fotosu olsaydı?

‘Büyük adam’mı olmuş olacaktı yani?

‘Vay be şuna bak nasıl da oturuyor, karşısında da ABD Başkanı el pençe ayakta; işte adamlık işte liderlik bu’ vesaire mi denilecekti?

Gerçi evet denilebilirdi, medya yalancılık makinesi kotarırdı o işi de ‘gerçekliği-hakikati’ olmazdı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: