ROKETSAN VE BAYKAR, TÜRK MİLLETİNİN Mİ YOKSA NATO’NUN MU EMRİNDE?

Kuzey Atlantik Haçlı Terör Örgütü, dünya üzerindeki ahlâksızlığın, ibneliğin silâhlı savunucusu NATO’nun Savunma Bakanları, Ukrayna’ya verdiklerinden dolayı azalan stoklarını yenileyebilmek ve Ukrayna’ya daha fazla cephane temin edebilmek üzere Türkiye’nin de içinde olduğu 25 büyük savunma firmasının yöneticisiyle bir araya geliyor. NATO, özellikle Batılı silâh firmalarından üretim kapasitelerini arttırmalarını isteyecek.

Brüksel’deki NATO karargahında 15-16 Haziran’da yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısına birçok Batılı savunma firmasının yanı sıra Türkiye’den Roketsan ile Bayraktar insansız hava araçlarını yapan Baykar şirketi de davet edildi.

Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’da yapılacak NATO zirvesine hazırlık amaçlı bir araya gelecek Savunma Bakanlarının toplantısı 2 gün sürecek.

Savunma Bakanları buluşması Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısıyla başlayacak. Ardından NATO’nun “Çok Uluslu Mühimmat Depolama Girişimi’ne” yeni üyelerin katılma töreni yapılacak ve 25 NATO üyesi ülkenin savunma şirketinin CEO’larına bir resepsiyon verilecek.

NATO Savunma Bakanları, ilk günkü toplantıları NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısıyla tamamlayacak. Bu toplantıya Temmuz ayında Türkiye’nin vetosunu kaldırarak NATO’ya üye olmayı umut eden İsveç’in yanı sıra AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell de katılacak.

Toplantının ikinci gününde, yine İsveç’in de katılımıyla NATO Konsey toplantısı ve Nükleer Planlama Grubu toplantıları yapılacak. Rusya’ya karşı saldırı başlatan Ukrayna’ya askeri yardım konusunu da ele alacak olan NATO Savunma Bakanları, Ukrayna’ya askeri desteği sürdürmenin ve stoklarını yenilemenin yollarını arıyacak.

Kimler davetli?

Katılımcılar arasında başta üst düzey yetkililer ve füze, roket gibi farklı mühimmat türleri üreten savunma şirketlerinin CEO’ları yer alacak. Rusya ile savaşta belirleyici olan mühimmatlara özel olarak odaklanılacak toplantıya, Türkiye’den Roketsan ve Bayraktar insansız hava araçlarının yapımcısı Baykar da davet edildi.

ABD’den ise Ukrayna silahlı kuvvetlerine Javelin füze fırlatıcıları, HIMARS ve Patriot füze sistemlerini üreten Raytheon Technologies ve Lockheed Martin de toplantıda hazır bulunacak.

Euractiv haber sitesine göre ise, Avrupalı şirketlerden Belçika’dan FN Herstal, Fransız-İtalyan MBDA, Finlandiya’dan Patria, Almanya’dan Rheinmetall, Norveç’ten Nammo, Alman KMW ile Fransız Nexter’in birleşmesi olan KNDS ve İtalya’dan Leonardo firmaları davetliler arasında.

Toplantıya, Bulgaristan’dan Arsenal ve Prag merkezli Çekoslovak Grup gibi, NATO’nun doğu kanadındaki savunma sanayi şirketlerinin de katılması bekleniyor.

Doğu kanadının yanı sıra, Portekiz’den insansız hava aracı üreticisi Tekever, İngiliz BAE Systems, Romanya’dan Romarm, Hırvatistan’dan muharebe tankı üreticisi Duro Dakoviç Grupa, Estonya’dan Milrem Robotics ve Belçika’dan Thales firmaları da katılacak.

Ukrayna ordusu, bahar aylarından bu yana hazırlandığı Rusya’ya karşı taarruz öncesi, NATO’dan ısrarla daha fazla cephane talep etmesinin ardından, NATO bu savunma sanayi hamlesini planladı.

Avrupa Birliği de bu çabalarda aktif bir rol oynayarak, üye devletleri kendi stoklarından cephane göndermeye ve kendi bünyelerindeki savunma sanayinden Kiev adına ortaklaşa daha fazla mühimmat tedarik etmeye teşvik eden planlar ve finansman devreye soktu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: