FRANSA’DA BAŞLAYAN ZULME İSYAN BELÇİKA’YA SIÇRADI

Fransa’da 27 Haziran’da Nael (Nail) M. isimli gencin polis tarafından katledilmesine karşı başlayan isyan dalgası Fransa’da büyümesini sürdürürken Belçika’ya da sıçradı. Fransa’da sokağa çıkma yasağı getirilen kent sayısı 4’e çıktı.

İsyan, Paris ve çevresindeki banliyölerde başlamışken kısa sürede Fransa’nın farklı bölgelerine yayıldı. Marsilya, Toulouse, Lyon’un banliyöleri ve Pau gibi şehirler de isyana tanık oldu. Paris’in dışında, Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Fransa’daki zulme isyana destek verici gösteriler yapıldı, gözaltına alınanlar oldu.

NAİL İÇİN İNTİKAM

İsyana, özellikle Fransa’nın eski kolonilerinden ve diğer yerlerden gelen göçmen (ekseriyeti müslüman) ailelerin çocukları katıldı. Bu gençler, polis tarafından sık sık durdurulduklarını ve beyaz insanlar veya daha zengin mahallelerde yaşayan kişilerden daha sık baskıya uğradıklarını belirtiyorlardı. Nael’in ölümü, bardağı taşıran damla oldu.

Olayın yaşandığı Nanterre’de ana caddede çok sayıda araç yakılırken, göstericiler binaların duvarlarına “Nael için intikam” yazdı. (Nail ve tüm mazlumlar için!)

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, Paris’in merkezindeki bazı ünlü mağazaların yağmalandığı, dükkanların ve restoranların camlarının kırıldığı, ATM’lere zarar verildiği görüldü.

Paris’in güneyindeki Clichy-sous-Bois’de göstericiler ilçe meclisi binasının girişini ateşe verdi.

Güneydeki Marsilya şehrinde bir kütüphanenin yağmalandığı, polisin yollara barikat kurmak isteyen 150 kişilik grubu biber gazıyla müdahale ederek dağıttığı bildirildi.

Paris’te göstericilerin toplu taşıma araçlarına saldırma ihtimaline karşı gün batımından önce tüm şehirde otobüs ve tramvay seferleri iptal edildi. Toulouse şehrinde araçlara, Lyon’da bir tramvaya zarar verildiği belirtildi.

İSYAN ATEŞİNİN GENÇLER TAŞIYOR

Fransa rejimi, isyanı bastırabilmek için ülke genelinde 40.000 polis görevlendirse de isyan ateşi daha da alevlenmeye devam ediyor. Gettoların horlanan çocukları, lüks mağazaları, marketleri yağmalıyor, polis karakollarını molotoflayarak yakıyor, bankamatiklerin kasalarını elektrikli testerelerle keserek boşaltıyor, araçları yakıyor, kamu binalarını ateşe veriyor, yolları kapatıyor… Yer yer polisle karşılıklı silâhlı çatışmalara girildiği haberleri bile gelmeye başladı.

670’ten fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirilirken, gözaltına alınanların büyük kısmının 14-18 yaşlarında olduğu ifade edildi.

BELÇİKA’DA DA EYLEMLER

Fransa gibi Kuzey Afrika ülkelerinden göçmenlerin yoğun yaşadığı Belçika’da da Fransa’da başlayan eylemlere destek protestoları düzenlendiği haber verildi. Başkent Brüksel’de gösterici gençlerle güvenlik birimleri arasında yer yer çatışma yaşandığı, pek çok yerde yangın çıkarıldığı bildirildi. Belçika’nın başkenti Brüksel’de ise, Fransa’da düzenlenen protestolara destek vermek için eylem yapan gruptakiler bazı araçları ateşe verdi.

MACRON ŞİDDETİ (!) KINADI

Fransa’da başta Paris olmak üzere, otomobiller ile çöp konteynırlarının yakıldığı, pek çok yerde karakollar ve belediye binalarının saldırıya uğradığı, okulların ateşe verildiği şiddet eylemleri Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından kınandı. Yaşanan şiddet olayları üzerine güvenlik kabinesini acilen toplayan Macron, “Bir gencin öldürülmesinin açıklaması ve özrü olamaz, ancak Cumhuriyetin kurumlarına yönelik şiddetin de kesinlikle haklı tarafı olamaz” diye konuştu ve ülkeye yeniden sükûnetin dönmesi için adımlar atılacağını ileri sürdü.

Sayın Macron, bizzat Cumhuriyetinizin kurumları cinayetlere sebep oluyorsa, o kurumların yıkılması hak değil midir? Fransız İhtilâli’nin devirdiği kralın yerine Cumhuriyetin kurumlarını ikame ediyorsunuz, o da yıkılacaktır.

Fransa’da bu yıl yapılan trafik kontrollerinde şimdiye kadar son olayla birlikte toplam üç kişinin polis kurşunuyla hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Fransız medyası olayların sabah saat beş sularında bu gün için durulmaya başladığını bildirirken, Fransız istihbarat birimlerinin, önümüzdeki gecelerde ülkedeki şiddetli protestoların artacağı, eylemlerde güvenlik birimlerinin ve devleti temsil eden kurum ve kuruluşlara ait binaların hedef alınacağı uyarısında bulunduğu belirtiliyor.

TELEGRAM ENFORMASYON KANALINDAN SON DAKİKA

Paris’te başlayan gösteriler tüm ülkeye yayıldı. Yüzlerce tutuklu, binlerce yaralı var. Özel kuvvetler, jandarma ve bazı askeri birimler de gösterileri bastırmaya çalışıyor.
Molotof kokteyli, el bombası, EYP, havai fişekler, yer yer silahlar ve taşlarla sopalarla saldırılar yaşanıyor.
Devlet daireleri, araçlar, dükkanlar ve çeşitli işletmeler ateşe veriliyor.
Silah kaçakçıları göstericilere doğrudan silah satmaya başladı. El bombaları, seyyar jammerlar, tabancalar ve tüfekler ile mühimmat açık açık sokaklarda veya internet üzerinden satılır hale geldi ve güvenlik güçleri buna karşı uyarılar yapmaya halkı dikkatli olmaya sükunete dönmeye teşvik etmek için çağrılar yapıyor.
Paris’in bazı kısımları başta olmak üzere ülkenin pek çok bölgesinde sokağa çıkma yasakları ilan edildi.
Gösterilere aşırı sağ ve sol kesimlerden daha fazla destek gelir ve bir şekilde silah cephane akışı artar bir çeşit organize isyana dönüşürse her şey çok farklı boyutlara ulaşabilir.
Sarı yelekliler katılım açısından devasaydı ancak bu gösterilerde tarafların birbirine uyguladığı şiddet açıkça el bombaları, tabancalar, av tüfekleri, EYP ve jammer kullanımı gibi meseleler ile Fransız Ordusu’ndaki askeri hareketlilik olayların çığırından çıkma ile dinme arasında tehlikeli bir çizgide olduğunu göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: