PUTİN: KIRIM KÖPRÜSÜ SALDIRISI TERÖR EYLEMİDİR

Ukrayna’nın, ABD ve İngiltere istihbaratı ve teknolojik desteği ile önceki gün gerçekleştirdiği Kırım Köprüsü’ndeki saldırıyla ilgili toplantı düzenleyen Rusya lideri Putin “Kırım Köprüsü’nde terör eylemi işlendi, bir çocuk anne babasız kaldı. Bu, Kırım Köprüsü’ne yönelik ikinci saldırı. Bu yaşanan, Kiev rejiminin yeni terör eylemidir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Köprüsü’nde yaşananlarla ilgili bir toplantı düzenledi.

Video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıya Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, Spor Bakanı Vitaliy Savelyev, Kırım lideri Sergey Aksenov, Krasnodar Valisi Veniamin Kondratyev ve Herson Vali Vekili Vladimir Saldo katıldı.

Putin, toplantının açılış konuşmasında, “Bildiğiniz gibi bu gece yeni terör eylemi işlendi. Siviller öldü, bir çocuk yaralandı ve anne babasız kaldı. Aile Belgorod Bölgesi’nden Kırım’a gidiyordu. Bu bölgenin idaresinden ve federal hükümetinden yaralanan kız çocuğuna, yakınlarına gereken tüm yardımı sağlamalarını ve bu konuyu kontrol altına almalarını istiyorum” ifadesini kullandı.

Saldırıda Kırım Köprüsü’ndeki otomobil yolunun büyük hasar aldığını, bu yüzden köprünün trafiğe kapatıldığını dile getiren Rusya lideri, “Rusya Federal Güvenlik Servisi, Soruşturma Komitesi, bazı diğer kuruluşlara yaşananları ayrıntılı biçimde ortaya çıkarma talimatı verildi. Tüm hususların belirleneceğinden şüphem yok” dedi.

Kırım Köprüsü’ne ikinci defa saldırıldığına dikkat çeken Putin, bu bağlamda, ‘bu stratejik olarak önemli ulaşım tesisinin güvenliğini artırmaya yönelik’ somut öneriler beklediğini belirterek, “Bu sabah bu konuyu meslektaşlarınızla ayrıntılı olarak konuştuk” dedi.

Köprünün artık demiryolu ulaşımına açıldığını kaydeden Devlet Başkanı, “Şu anda önemli olan, köprünün kapatılması nedeniyle zor durumda kalan insanlara her türlü desteği sağlamak. Bu, ertelenen trenlerin yolcularını ve otomobilcileri ilgilendiriyor” ifadesini kullandı.

Toplantıya katılanlardan köprüden geçişi bekleyen insanların gıda ve su ihtiyaçlarının karşılanması, sağlık noktalarının açılması, trafiğin yönlendirilmesiyle, alternatif yolların açılması ve bu güzergahların güvenliğini sağlamak için atılan adımlar ile ilgili bilgi isteyen Putin, “Oluşan hasarı kapsamlı bir şekilde değerlendirmek ve mümkün olan en kısa sürede restorasyon çalışmalarına başlamak gerekli” diye ekledi.

‘Anlamsız ve acımasızcaydı’

Bu suç anlamsızdı, askeri açıdan hiçbir önemi yoktu, çünkü Kırım Köprüsü’nün askeri sevkiyatlar için kullanılmadığı çoktan biliniyor” diyen Putin, “Acımasızcaydı, çünkü hiçbir suçu olmayan siviller öldü ve yaralandı” ifadesine yer verdi.

Rusya’nın bu saldırıya karşılık vereceğini kaydeden Rus lider, “Savunma Bakanlığı ilgili öneriler üzerinde çalışıyor” ifadesini kullandı.

‘Kiev rejiminin yeni terör eylemidir’

Köprünün ayaklarının hasar görmemesinin iyi bir haber olduğunu belirten Putin, “Bu çok önemli” dedi.

Putin, “Sonunda şunu demek istiyorum, tekrar söylemek istiyorum ki, bu yaşanan, Kiev rejiminin yeni terör eylemidir” diye sözlerine ekledi.

Başbakan Yardımcısı Husnullin: Köprüde bir demiryolu hattı terör saldırısında hafif hasar gördü

Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, saldırı sonucu Kırım Köprüsü’nün bir demiryolu hattında hafif hasar oluştuğunu belirtti.

Husnullin, “Köprünün demiryolu kısmı olağan düzende çalışıyor, trenler programa göre çalışıyor. Bir hatta trenlerin hareketini etkilemeyen küçük hasar var. Demiryolu inşaat çalışanlar, işin hacmini belirlemek için inceleme yapıyor” bilgisini verdi.

Köprünün ayaklarında herhangi bir hasar oluşmadığına, tüm ayakların normal durumda olduklarına dikkat çeken Husnullin, “Kırım Köprüsü’nün saldırı sonrası restorasyonu için temel teknoloji belirlendi” diye konuştu.

Köprünün restorasyonu için metal konstrüksiyonlarının imalatına başlandığı bilgisini veren Husnullin, önümüzdeki bir günde köprünün aydınlatmasının eski haline getirilmesi planlandığını, bunun ardından köprünün otomobil geçişlerine açılmasının mümkün olacağını kaydetti.

Husnullin, bu gece yarısına kadar da köprünün direğinin güçlendirilmesinin tamamlanması ve bir çit yapılması planlandığını belirtti.

Kırım Köprüsü’nde Kerç yönündeki parçalardan birinin tamamen yıkıldığını ve sökülmesi gerekeceğini söyleyen Husnullin, köprüde onarım çalışmalarının yapılabilmesi için yaklaşık 250 metre uzunluğunda geçici bir köprünün kurulması gerektiğini ifade etti.

Husnullin, “Direk otomobil ve demiryolu kısımları arasında yer aldığından, yüzer vinçlerle yaklaşmak imkansız, bu nedenle üzerinde çalışma yapacağımız 250 metrelik geçici bir köprü inşa etmemiz gerekeceğini anlıyoruz” diye konuştu.

Haberi yaptığımız saatlerde köprüdeki trafik akışı sağlanmaya başlanmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: