SOMALİ’DE SON DURUM: AKP MEHMETÇİĞİ RİSKE ATIYOR

Somali’de Batı işbirlikçisi rejime karşı bağımsızlık mücadelesi veren Eş Şebab mücahidlerinin rejim güçleri ve destekçisi diğer işbirlikçi rejimler ile Amerika’ya karşı mücadelesi devam ediyor. Eş Şebab bu mücadelede her geçen gün yeni mevziler kazanmaya devam etmekte.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Eş Şebab 23 Temmuz günü ülkenin güney kesimindeki Bay iline bağlı Goof Gaduud yerleşiminin kontrolünü ele geçirdi.

Söz konusu yerleşim, Bay ilinin merkezi olan Baydabo (Baidoa) şehrine yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor.

Bölge kaynakları, Eş Şebab’ın yerleşim çevresindeki hükümet güçlerine ait iki askeri üssü ele geçirdiğini ve ardından yerleşimin de Eş Şebab kontrolüne girdiğini belirtti.

Çatışmaların ardından merkezi hükümet güçlerine bağlı “Güneybatı Eyaleti” birlikleri bölgeyi terk etti.

Goof Gaduud yerleşimi daha önce de birçok kez taraflar arasında el değiştirmişti. Eş Şebab’ın, hükümet güçlerinin harekat düzenlediği bölgelerden geçici olarak geri çekildiği ve ardından bu bölgeleri yeniden hedef aldığı ifade ediliyor.

Bu adımla birlikte Eş Şebab bir süredir kuşatma altında tuttuğu Baydabo şehrine bir adım daha yaklaşmış oldu. Bir milyonu aşkın nüfusa sahip olduğu bilinen şehrin çevresindeki kırsal alan ve yollar büyük ölçüde Eş Şebab kontrolü altında bulunuyor.

Eş Şebab’ın son aylarda bölgede gücünü ve saldırılarını artırdığı, Mogadişu hükümeti güçlerini daha merkezi alanlara çekilmeye zorladığı dikkat çekiyor.

Somali’de durum böyle…

AKP iktidarı ise, ABD ve diğer Batılı güçlerlebirlikte rejime verdiği destekle işbirlikçi yöneticileri iktidarda tutmaya çabalıyor. Mehmetçiği Somali’de görevlendiren AKP, işbirlikçi rejim güçlerine eğitim verirken, bu sebeple mehmetçiği de tehlikeye atmış oluyor. Zira Eş Şebab’ın rejim güçlerine karşı yapmış olduğu saldırılarda mehmetçiğin de kayıp vermesi işten bile değil.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da askeri akademiye bombalı saldırı

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan bir askeri akademiye yönelik bir bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Dün erken saatlerde, Başkent Mogadişu’da bulunan Jalle Siyad Askeri Akademisi’ne Eş Şebab tarafından bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Mogadişu’nun en sıkı korunan noktalarından biri olan askeri akademi içerisine sızan bir Eş Şebab mensubu, burada sıraya girmekte olan hükümet güçleri arasına girerek üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.

Gerçekleşen patlamayla birlikte çok sayıda askerin öldüğü ve yaralandığı ifade edildi.

Hükümet güçleri yaklaşık 20 askerin öldüğünü ve 70’inin yaralandığını belirtirken, bölge kaynakları ölen askerlerin sayısının 30’un üzerinde olduğunu dile getirdi.

Saldırıyı üstlenen Eş Şebab’ın yaptığı açıklamada ise, bombalı saldırıyla hedef alınan noktada patlama sırasında 250 askerin bulunduğu, bunlardan en az 73’ünün öldüğü ve 124’ünün ise yaralandığı öne sürüldü.

Patlamanın ardından olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı, Eş Şebab’ın askeri akademi içerisine nasıl sızdığının araştırıldığı kaydedildi.

Eş Şebab’ın özellikle son dönemde başkent Mogadişu içerisindeki faaliyetlerini artırmış olması dikkat çekiyordu.

Bu son saldırıda Somali güçlerini eğittiği bilinen TSK personelinden ölü veya yaralı olupğ olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

AMERİKAN UÇAKLARI SOMALİ’DE SİVİL KATLİAMI YAPTI: 5 ÖLÜ 10 YARALI

ABD’ye ait savaş uçaklarının Somali’nin güney kesiminde gerçekleştirdiği bombardımanda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Amerikan savaş uçakları bugün öğle saatlerinde Somali’nin güneyindeki Bay iline bağlu Buurhakabe ilçesinin Bisig Adde yerleşiminde sivil alanlara bombardıman düzenledi.

Bölge kaynakları bombardımanda aralarında çocukların da olduğu 5 sivilin hayatını kaybettiğini, 10 sivilin de yaralandığını ifade etti.

Saldırının ardından bölgeden fotoğraflar paylaşıldı.

ABD’nin Afrika Komutanlığı’ndan (AFRICOM) konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Son dönemde Somali’nin özellikle güney kesimlerinde ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kenya’ya ait savaş uçaklarının sivillere yönelik katliamlarında artış yaşandığı dikkat çekiyor.

Kaynak: Mepanews

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: