SENEGAL’DE FRANSIZ İŞBİRLİKÇİSİ REJİME KARŞI AYAKLANMA BAŞALDI

Senegal’de muhalif lider Osman Sonko’nun tutuklanması ve partisi PASTEF’in feshedilmesi sonrasında başlayan protesto ve olaylarda iki kişi yaşamını yitirdi.

İsyan ateşi Afrika’yı yakarken, köhnemiş işbirlikçi rejimlerin çürümüş yöneticileri koltuklarını kaybetmemek, ülkelerini emperyalistlerle bir olup yağmalamanın hesabını vermemek için harekete geçtiler.

PASTEF Sözcüsü, bakanlığın kararının ardından açıklama yaparak, “Bu karara karşı geleceğiz, Senegal halkı direnecek” ifadelerini kullandı.

Fransa karşıtı muhalif lider Sonko, 28 Temmuz Cuma günü kendisini kaydetmek isteyen bir jandarmanın cep telefonunu zorla aldığı için gözaltına alınmış, olaydan önce sosyal medyada destekçilerini eylem yapmaya çağırmıştı. Dün, sorgu hakiminin karşısına çıkan Sonko hakkında, ‘ayaklanma çağrısı yapma’ suçlamasıyla tutuklama kararı çıkartılmıştı.

Karardan kısa bir süre sonra Senegal İçişleri Bakanlığı, liderleri ve yöneticileri aracılığıyla, destekçilerine sık sık ayaklanma çağrısında bulunduğunu ileri sürdüğü PASTEF’in feshedildiğini açıklamıştı. Bu iki kararın ardından bazı kentler ve başkent Dakar’ın banliyölerinde protesto gösterileri düzenlenmişti.

Birçok mağaza ve iş yeri, olayların büyüyebileceği endişesiyle bugün çalışmama kararı alırken, Fransız Enstitüsü cumaya kadar kapalı olacağını duyurdu. Fransız Total de benzin istasyonlarının 3 gün boyunca güvenlik gerekçesiyle hizmet veremeyeceğini bildirdi.

Muhalif lider ve Cumhurbaşkanı adayı Osman Sonko, 1 Haziran’da, 2021’de hakkındaki cinsel saldırı suçlamasından aklanmış ancak gençleri suça teşvik ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kararı protesto eden Sonko destekçileri, gösterilere başlamış ve çıkan olaylarda 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Senegal, Nijer’de meydana gelen darbe ile iktidarın anti-emperyalist çizgiye geçmesinin ardından, Nijer’i tehdit eden emperyalist işbirlikçisi ECOWAS üyeleri arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: